بامیـــــــــان

ســــــــــــــــیاسی،اجتــــــــــــــــــــماعی ،فــــــــــــــــــــــرهنگی

افتتاح شهرک رهايشى "بابا" در بامیان

 

بر اساس گزارش خبرگزاری پژواک از بامیان, يک شهرک رهايشى با داشتن حدود ٦٠٠ نمره زمين و خدمات لازم شهرى در مرکز بامیان ايجاد ميگردد.

این شهرک که در فاصله پنج کیلومتری شمالغرب بازارباميان و در عقب مجسمه هاى مخروبۀ بودا موقعیت دارد، با تمام امکانات خدمات شهری مانند سرک های سمنتی، کوچه ها وپياده رو هاى پخته ، کانال های آبرسانی وفاضلاب مجهز خواهد بود.

مراکز تعليمى، صحى، مارکيت ها و ساحات سبز، بخش ديگر اين شهرک را تشکيل ميدهد.

غلام علی وحدت سرپرست ولایت بامیان به خبرنگاران گفت که  شهرک"بابا"  از اهمیت ویژه ای در بامیان برخوردار است وبصورت معیاری ساخته میشود.

وى افزود که نمرات زمین طبق طرزالعملى که دارای ٢١ماده وپنج فصل بوده و از طرف وزارت شهرسازی، ارگانهای محلى و مقام ولايت تایيد شده است ،براى همه اقشار توزیع میگردد.

وحدت ميگويد که قیمت هرنمره زمين رهایشى ٣٥ هزار افغانی درنظرگرفته شده وخدمات شهری آن حدود ١٢هزار دالر معادل( حدود ٧٠٠ هزار افغانى) میباشد.

سرپرست ولايت باميان علاوه کرد که  قبلاً این شهرک از طرف تیم انجنيری وزارت شهرسازی سروی ونقشه کشی شده و به شاروالی بامیان تحویل گرديده و اينک کار شهرک با نظارت شاروالی وتوسط سکتورهای خصوصی آغاز میگردد.

انجنير خادم حسین فطرت، شاروال بامیان به آژانس خبرى پژواک گفت که  شهرک"بابا" شامل ماستر پلان شهر بامیان بوده و پلان تفصیلی آن از طرف وزارت شهر سازی دیزاین گردیده ودارای ٥٧٤ نمره رهایشی که  مساحت هرنمره ٣٣٧ مترمربع میباشد اعمار میگردد.

وی ميگويد که مجموع سرک های این شهرک که سیخ کانکریت میگردد ١٠ اعشاریه ٤ کیلومتر وقیمت هرنمره زمين تا چهارسال بصورت اقساط قابل پرداخت میباشد.

مسوولان ميگويند که بخاطر نام اين شهرک بابا گذاشته شده که کوه بابا در باميان شهرت دارد.

این اولین شهرک پلانی است که بصورت معیاری دربامیان ساخته میشود. قبلاً پلان تفصیلی دشت عیسی خان در شهر جديد باميان نیز تطبیق گردیده بود که بدون خدمات آب وکانال فاضلاب میباشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۱۱ساعت ۱۷:۱۰ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

سرما, نم و فقر,سهم دانشجویان بامیان از میلیاردها دالر کمک جامعه جهانی

با فرارسیدن فصل سرما و باریدن برف و باران، دانشجویان مسافر در بسیاری از مناطق افغانستان به‌ویژه مناطق بسیار سرد مانند بامیان، با دشواری‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

دانشگاه بامیان خوابگاه ندارد. هزارها دانشجوی تنگدست دختر و پسر دانشگاه بامیان دکان‌های پسکوچه‌های بازار بامیان را ماهیانه دو تا چهار هزار افغانی به کرایه می‌گیرند. دانشجویان مجرد به دلیل محدودیت فرهنگی، نمی‌توانند همسایه روستاییان و خانواده‌های محلات شهری شوند.

عکسهای عبدالله شایگان از وضعیت این دانشجویان را اینجا ببنید.

غضنفر مرتضوی یکی از این دانشجویان می‌گوید: "از شدت سرما به تنگ آمده‌ایم. اگرچه بچه‌های هر اتاق برای خود یک خانه پلاستیکی هم درست کرده‌اند تا هم اتاق ما گرم‌ترشود و هم در اوقات بارندگی بشکه‌های آب، وسایل آشپزی و کفش‌های ما خراب نشود، اما چون هوا بسیار سرد است ــ منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد ــ این خانه‌های پلاستیکی هم جلو سرمای شدید را نمی‌تواند بگیرد."

او که دو سال ساکن یک دکان بوده، می‌افزاید مشکل تنها سردی هوا نیست، بلکه دکان‌های نمناکی که سال‌ها محل نگهداری و فروش مواد خوراکی بوده، به محل پرورش حشرات خطرناکی مانند گژدم شده است. علاوه بر آن، نبود برق و سر و صدای بازار آرامش دانشجویانی را که نیاز به تمرکز در آموزش دارند، گرفته است.

وضعیت دانشجویان دختر بدتر از این است. زهرا صبوری دانشجوی دانشکده تعلیم و تربیت، که با سه دختر دیگر در یک اتاق کرایی در بازار بامیان زندگی می‌کند، می‌گوید حالا دشوار است که خانواده ندار و سنتی‌اش را قانع کند که با ادامه تحصیلش در اتاق کرایی بازار موافقت کند. او می‌گوید که خودش هم به تنگ آمده، اما هیچ راه حلی هم نمی‌بیند.

پارسال دانشجویان بامیان در اعتراض به وضعیت نامناسب زندگی خود، در تاریکی شب تظاهرات کردند. محمدهادی میرزایی یکی دیگر از این دانشجویان می گوید که این تظاهرات سودی نبخشید. او چهار سال به همین وضعیت در "کوچه محصلین" بازار بامیان زندگی کرده، می‌گوید که با افزایش شمار دانشجویان، وضعیت این هم بدتر خواهد شد.

بامیان بازار کوچکی دارد که با ورود سه چهار هزار دانشجو، کارمندان دولتی و سازمان‌های غیردولتی، کارگران عادی و تاجر، دیگر ظرفیت پذیرش جمعیت بیرونی را ندارد. در حال حاضر چهار تا ده دانشجو در یک اتاق به سر می‌برند – اتاق‌هایی که اصلاً برای فروش مواد غذایی، وسایل خانگی و کشاورزی ساخته شده‌اند.

علی‌یاور سیرت رئیس دانشگاه بامیان می‌گوید که این دانشگاه چهار هزار و ۵۲۲ دانشجو (از جمله ۷۶۶ دختر) دارد که از آن جمله ۲۷۳۶ دانشجو (از جمله ۵۲۵ دختر) مستحق خوابگاه هستند. تقریباً همه این دانشجویان مستحق خوابگاه، در دکان‌های بازار و در وضعیت بدی به سر می‌برند.

براساس معیارهای آموزش‌های عالی دولتی در افغانستان، تنها کسانی مستحق ورود به خوابگاه شناخته می‌شوند که میانگین نمرات آنها دست کم ۶۵ درصد و فاصله محل زندگی آنها از دانشگاه ۳۵ کیلومتر باشد. اگر خوابگاه وجود نداشته باشد، به آنها ماهانه ۱۸۳۲ افغانی (۳۲ دلار) پرداخت می‌شود.

آقای سیرت گفت دانشگاه بامیان خوابگاه دخترانه‌ای با ظرفیت پذیرش ۱۶۰ دانشجو دارد که به دلیل دوری آن از دانشگاه و نبود امکانات حمل و نقل، تنها ۶۰ دانشجو در آن زندگی می‌کنند. او می گوید کار ساخت خوابگاه پسرانه با ظرفیت پذیرش ۴۸۰ نفر از سال ۱۳۸۸ آغاز شده، ولی شرکت قراردادی به دلایلی حاضر به ادامه کار نیست.

با این وضعیت، بسیاری از دانشجویان دانشگاه بامیان آرزو دارند که تغییر محل آموزش بدهند و در دانشگاه‌هایی درس بخوانند که یا خوابگاه یا امکان زندگی در یک مکان مناسب داشته باشند. اما تغییر دانشگاه هم داستان دیگری دارد. چرا که تغییر دانشگاه مقررات سختی دارد و از سوی دیگر اینکه از کجا معلوم که وضعیت آنها در دانشگاه‌های دیگر بهتر شود.

دانشجویان مسافر در دیگر دانشگاه‌های کشور هم وضعیت دشواری دارند ولی نه به سختی زندگی دانشجویان بامیان. بسیاری از دانشگاه‌های ولایتی خوابگاه ندارند. حتی دانشگاه‌های بزرگی مانند دانشگاه‌های دولتی کابل، ننگرهار، بلخ و هرات هم خوابگاه کافی برای دانشجویان ندارند.

در حال حاضر هزاران دانشجوی دانشگاه‌های دولتی در شهر کابل در اتاق‌های کرایی زندگی می‌کنند و آنهایی که در خوابگاه‌ها هستند هم با دشواری‌های زیادی مواجهند، از کیفیت غذا تا کمبود جا. بعضی از خوابگاه‌ها در دانشگاه‌های ولایتی اصلاً به دانشجویان غذا نمی‌دهند.

برخی از آگاهان می‎گویند که مشکل اصلی کمبود بودجه در وزارت تحصیلات عالی نیست، چرا که به گفته آنها، هم خود این وزارت پول کافی در اختیار دارد و هم سازمان‌های بین‌المللی و وزارتخانه‎های دیگر از جمله وزارت مبارزه با مواد مخدر به این وزارت کمک می‌کنند.

به نظر این آگاهان، دلیل اصلی نبود خوابگاه در دانشگاهها از جمله دانشگاه بامیان، ناتوانی این وزارت در مصرف بودجه است، امری که یکی از مسئولان ارشد دانشگاه بامیان، که نخواست نامش ذکر شود، هم آن را تایید کرد. این مسئول دانشگاه بامیان گفت که "فساد" را باید بر این "ضعف" افزود.

سعی کردیم نظر مقامهای وزارت تحصیلات را در این مورد و همچنین انتقادهای دانشجویان بامیان داشته باشیم، اما به نتیجه نرسیدیم.

وزارت تحصیلات عالی کشور در سال‌های اخیر تقریباً هرساله متهم به ناتوانی در مصرف بودجه توسعه‌ای خود می‌شود. سال گذشته مجلس نمایندگان گزارش داد که این وزارت تنها ۳۵ درصد از بودجه خود را در سال ۱۳۹۰ مصرف کرده بود. منبع: بی بی سی

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۲۶ساعت ۹:۱۱ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

جشن و سرور بامیانی ها برای ارتقایی درجه ولایت بامیان

شهروندان و اداره محلی بامیان روز پنجشنبه و جمعه جشن با شکوهی را به مناسب ارتقای ولایت بامیان از درجه سوم به درجه دوم برگزار کردند.
به گزارش خبرگزاری رشد؛ این جشنواره که برای دو روز در مرکز این ولایت برگزار شده است؛ شامل برنامه های چون موسیقی؛ نمایش تیاتر؛ و نمایش صنایع دستی محصول بومی ولایت بامیان می شود.
ولایت بامیان در تازه ترین اقدام ادارۀ مستقل ارگانهاى محل و منظورى رياست جمهورى، به درجۀ دوم ارتقايافت.
چندی قبل در خبرنامه ای دفترمطبوعاتى ادارۀ مستقل ارگانهاى محلى آمده بود که اين تصميم ازسوى رياست جمهورى، درپى خواستهاى متنفذین و بزرگان ولایت بامیان گرفته شده است.
در این مراسم نخست پیام رییس جمهور کرزی از سوی عبدالعیاث وردک رییس واحد اداری ارگان های محل به خوانش گرفته شد.
در پیام رییس جمهور کرزی چنین امده است که؛ ارتقای ولایت بامیان با مرکزیت بامیان از درجه سه به درجه دوم الی تصویب قانون جدید اداره محلی جدید منظور است.
آقای وردک همچنان در بخشی از صحبت هایش با اشاره بر جمعیت بامیان می گوید که؛ ولایت بامیان به مرکزیت بامیان دارای شش ولسوالی دایمی 1784قریه مجموعی 82500نفر نفوس مرکزی و134قریه مرکزی مساحت بامیان 17892کیلومترمربع ونفوس مجموعی آن قرار احصائیه سال 1392؛ 432700تخمین شده که ازجمله دوصدو نوزده هزارسه صد نفر ذکورو دو صدوهفت هزار دوصد نفر نفوس شهری ودوازده هزار چهارصدنفر ذکور واناث نفوس دهاتی بامیان را تشکیل می دهند.
در عین حال غلام علی وحدت والی کنونی بامیان ضمن ابراز تشکر و قدردانی از متنفذین و کارمندان اداری این ولایت؛ ارتقای بامیان را به درجه دوم تبریک گفت.
آقای وحدت افزود: شهروندان بامیان و هم چنان مسوولین قبلی این ولایت تلاش های جدی را برای انجام این کار به خرج داده اند و جا دارد که از والی پیشین و سایر همکاران شان نیز قدردانی کنیم.
اين درحاليست که محمد سرور جوادی عضو پیشین مجلس نمایندگان در سخرانی امروز اش ضمن ابراز نگرانی از قطعی نشدن حکم ریاست جمهوری گفت: این حکم هنوز هم نهایی نشده. حکم صریح نیست وبه تصویب قانون اداره محلی مشروط شده است.
به گفته آقای جوادی؛ بامیان هنوز در محرومیت بسر می برد و این حکم نیز نهایی نشده تا اطمینان خاطر مردم بامیان را باخود داشته باشد؛ پس باید دیگرحکومت مرکزی؛ بامیانی ها گب نداده عمل کند

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۹۳/۰۳/۰۲ساعت ۱۵:۱۳ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

نگاهی به آرایش و ترکیب جدیدی شورای ولایتی بامیان

 •  در مجموع آرای ولایت بامیان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۶۶۸۲۸ رأی می باشد, در حالی که در انتخابات شورای ولایتی ۱۶۸۸۱۶رأی, و حدود دو هزار رای تفاوت دارد, این نشان دهنده این امر است که مردم در... این دور از انتخابات, بیشتر به خاطر شورای ولایتی حضور و رفابتهای منطقه ای حضور گسترده تری داشته اند. بر همین اساس, رقابت در این مرحله نسبت به دومرحله ی قبل, سخت و تنگاتنگ بوده است, در مرحله قبل, کل آرای ولایت بامیان 128000رأی, حد اکثر آرای بدست آمده در میان مردان 4700 رأی و حد اکثر آرای زنان حدود2900 رأی بوده است, اما این بار حداقل آرای مردان5300 و حداقل آرای زنان3800رأی بوده است.
 •  در میان نامزدان راه یافته در شورای ولایتی از دوره قبل, تنها مولوی یوسف و خانم عاقله حسینی افتخار کسب مجدد اعتماد مردم را به دست آورده است.
 • در این انتخابات نیز مثل دو مرحله قبل, هر نامزد بیشترین آراء را از ولسوالی و مناطق اطراف زندگی خویش به دست آورده است, گویا هنوز مردم حاضر نیستند به کسانی دورتر از خانه و محل زندگی خویش اعتماد کنند.
 • در میان نامزدان راه یافته, پیر و جوان, حزبی و غیر حزبی, روحانی و غیر روحانی, شیعه و سنی حضور دارند.
 • به لحاظ حزبی, حزب وحدت اسلامی افغانستان دو نامزد راه یافته, و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان یک نامزد راه یافته در لیست دارند. بقیه نامزدان مستقل هستند نامزدهای معرفی شده از سوی احزاب حرکت اسلامی, انسجام, و حق و عدالت توفیقی کسب نکرده اند.
 • اگر درست تشخیص داده باشم, ترکیب شورا, به لحاظ منطقه ای چنین است:
 • ولسوالی "ورس" تا اینجای کار یک نماینده(محمدحسن اسدی) را دارد؛ اما با توجه به اینکه دو نفر از این میان به سنا یا مشرانوجرگه خواهند رفت, طبق لیست موجود دو نفر بعدی نیز( احتمالا محمودی و سرابی) از ورس جایگزین آنها خواهند شد؛ و در مجموع ولسوالی ورس سه نفر نماینده خواهد داشت.
 • ولسوالی "یکه ولنگ" نیز با فرستادن سه نفر ( هاشمی, همدرد و طیبه خاوری) عملکرد موفقیت آمیزی داشته اند.
 • ولسوالی سیغان و کهمرد, از "سیغان" یک نفر(محمد یوسف مظهری), از "کهمرد" یک نفر( عبدالحمید بینوا) راه یافته اند.
 • از مرکز بامیان سه نفر( حاجی حسین داد خلیلی و قیس خان وکیلی از شهیدان, و عاقله حسینی از فولادی) از جمله راه یافتگان به شورا می باشند.
 • فارغ از قضاوت در مورد لیاقت و شایستگی نمایندگان راه یافته به شورای ولایتی, در مجموع, برادران تاجیک بهتر از دوره های قبل و با انسجام بهتر حرکت کردند و این بار دو نفر را با آرای بالا فرستادند؛ و این حرکت اعتماد آنها را برای کسب نمایندگی مجلس نیز, بیشتر خواهند ساخت. مردم یکه ولنگ نیز, با فرستادن سه نفر به شورا عملکرد مناسبی نسبت به دوره های پیشین داشته اند.در مرکز بامیان نیز, شهیدانی ها پس از دو بار ناکامی, این بار بهتر درخشیدند و توانستند دو نفر را بفرستند؛ پس از رفتن وکیل عبدالرحمن شهیدانی در مجلس, آنها نیز اعتماد بیشتری پیدا کرده اند, با توجه به اینکه اگر مثل دوره های قبل سه کرسی خانمها این بار به دو کرسی تقلیل نمی یافت, بر اساس لیست موجود, سومین خانم راه یافته نیز از میان شهیدانی ها می بود. فولادی نسبت به مرحله قبل این بار یک نماینده کم دارد.متأسفانه از ولسوالی های "پنجاب" و "شیبر" در این دور, کسی موفق به راه یابی به شورای ولایتی نشده اند.
 • برای همه نمایندگان جدید بامیان در شورای ولایتی که افتخار کسب اعتماد مردم خویش را به دست آورده اند, تبریک عرض می کنم. امیدواریم که همه عزیزان با خدمات صادقانه و نشان دادن توانایی ها و شایستگی های لازم, بتوانند به اعتماد مردم خویش پاسخ لازم را بدهند.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۳۰ساعت ۱۹:۵۳ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

نتایج ابتدایی انتخابات شورای ولایتی بامیان

اسامی نامزدان به ترتیب آرای مأخوذه:

اسامی با زمینه سبز, نه نفری هستند که به عنوان نامزدان پیشتاز به شورای ولایتی راه یافته اند.

شماره ورقه رایاسم کاندید
رای
%
۴۴ عبدالحمد بینوا ۱۰۷۶۳ ۶.۳۸
۵۳ حاجی حسین داد خلیلی ۹۵۴۵ ۵.۶۵
۵۰ محمد یوسف مظهری ۶۳۶۰ ۳.۷۷
۱ حاجی محمد حسن اسدی ۶۳۳۵ ۳.۷۵
۳۲ محمد قیس خان وکیلی بامیانی ۵۸۸۲ ۳.۴۸
۲۵ سید علی هاشمی ۵۵۲۶ ۳.۲۷
۱۳ محمد زمان همدرد ۵۳۹۶ ۳.۲۰
۱۸ محمد جواد سرابی ۵۳۳۷ ۳.۱۶
۱۵ محمد امیر محمودی ۵۱۶۶ ۳.۰۶
۴۳ حاجی دوست محمد رحمانی ۵۰۴۹ ۲.۹۹
۳۶ محمد ناصر یعقوبی ۵۰۴۸ ۲.۹۹
۹ اسدالله جعفری ۴۸۳۶ ۲.۸۶
۷ حاجی رازمحمد رحمانی ۴۸۱۴ ۲.۸۵
۵۲ هدایت الله رهائې ۴۵۸۵ ۲.۷۲
۳۷ محمد عزیز شفق ۴۳۰۰ ۲.۵۵
۱۱ حیدرعلی احمدی ۳۹۹۴ ۲.۳۷
۲۳ عبدالکریم علیزاده ۳۹۲۲ ۲.۳۲
۸ طیبه خاوری ۳۸۹۹ ۲.۳۱
۳۰ محمد اسحق پویا ۳۸۷۸ ۲.۳۰
۴۸ عاقله حسینی ۳۸۲۹ ۲.۲۷
۲۰ نوروز نهضت ۳۶۰۰ ۲.۱۳
۴۵ اسحاق ضحاک ۳۵۳۸ ۲.۱۰
۳۸ شیخ ابراهیم خلیلی ۳۳۴۶ ۱.۹۸
۱۷ هاجر ابراهیمی ۳۲۷۰ ۱.۹۴
۲۶ محمد علی راقم ۳۱۷۵ ۱.۸۸
۲۲ راضیه اقبالزاده ۳۰۳۱  
۵ محمد باقر اخلاقی ۲۹۶۳ ۱.۷۶
۳۳ محمد یعقوب ۲۸۵۱ ۱.۶۹
۱۲ داکتر عاقله امیری ۲۷۹۵ ۱.۶۶
۴۷ زهرا عدیل ۲۷۹۰ ۱.۶۵
۶ حاجی احمد نوید ۲۶۳۷ ۱.۵۶
۱۰ الحاج ملا غلام صدیق ۲۶۰۱ ۱.۵۴
۴ فاطمه احمدی ۲۲۹۴ ۱.۳۶
۲۸ زینب نوری ۱۸۰۸ ۱.۰۷
۵۱ ابراهیم حسن زاده ۱۷۸۱ ۱.۰۵
۱۶ محمد حکیم سجادی ۱۷۶۶ ۱.۰۵
۲ عذرا کریمی ۱۷۰۶ ۱.۰۱
۴۹ جلیله خاوری ۱۶۷۵ ۰.۹۹
۳۴ حاجی محمد علی مددی ۱۵۳۹ ۰.۹۱
۴۲ آرزو انصاری ۱۳۳۱ ۰.۷۹
۲۹ محمد آصف برهانی ۱۲۹۳ ۰.۷۷
۳۱ محمد اسمعیل حبیبی ۱۲۷۰ ۰.۷۵
۲۴ الحاج انجنیر محمد قادر عطایی ۱۱۹۴ ۰.۷۱
۳۹ ریحانه پژوهش ۱۱۳۷ ۰.۶۷
۲۷ رضا احمدی ۱۰۵۰ ۰.۶۲
۱۹ محمد علی تیموری ۱۰۱۸ ۰.۶۰
۴۰ خدیجه فیاض ۸۸۲ ۰.۵۲
۴۶ سیدسخی نادری ۸۵۲ ۰.۵۰
۳ علی یاور توکلی ۸۲۴ ۰.۴۹
۳۵ حسین حسین زاده ۲۵۲ ۰.۱۵
۴۱ عبدالحمید حبیبی ۸۳ ۰.۰۵
 
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۳۰ساعت ۱۶:۳۸ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

افتخار پایتخت فرهنگیِ سارک، فرصتی برای مطرح شدن جهانی بامیان

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس, معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اعلام کرد که ولایت بامیان در مرکز این کشور در سال 2015 میلادی به عنوان پایتخت تمدن و فرهنگ‌ کشورهای عضو اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا (سارک) معرفی می‎شود.

«مصدق خلیلی» معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: ولایت بامیان به سبب ویژگی‌های خاصی که دارد در سال 2015 میلادی به عنوان پایتخت تمدن و فرهنگ‌ کشورهای عضو اتحادیه همکاری‏‌های منطقه‌ای جنوب آسیا (سارک) معرفی می‎شود.

وی افزود: قرار است طی هفته‎های آینده هیئتی از سوی اعضای سارک به افغانستان سفر کنند و با مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور در مورد چگونگی اجرای برنامه‎‎ها و برگزاری مراسم در این خصوص، دیدار و گفت‎وگو داشته باشند.

بر اساس گفته‌های خلیلی، این هیئت اعزامی از سوی اعضای سارک پس از دیدار با مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ با جمعی از مسئولان این وزارتخانه به بامیان خواهند رفت تا به منظور هماهنگی بیشتر با مقامات محلی این ولایت، دیدار و گفت‎وگو کنند.

وی تصریح کرد: اعطای این امتیاز به ولایت باستانی بامیان، از سوی کشورهای عضو سارک، بر اساس پیشنهاد یکسال پیش وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به این اتحادیه صورت گرفته است.

اتحادیه همکاری‌های منطقه‎ای جنوب آسیا (سارک) یک سازمان سیاسی و اقتصادی متشکل از هشت کشور در جنوب آسیا است و فقرزدایی، توسعه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، فنی و فناوری در کشورهای عضو، مهم‎ترین اهداف این سازمان را تشکیل می‎دهند.

سارک با عضویت هفت کشور جنوب آسیا؛ شامل هند، پاکستان، نپال، بوتان، مالدیو، سریلانکا و بنگلادش به فعالیت آغاز کرد و پذیرش عضویت افغانستان در این سازمان، اکنون با هشت عضو فعالیت می‌کند.

ویژگی‌های خاص بامیان، دلیل کسب عنوان پایتخت تمدن و فرهنگ کشورهای عضو سارک

مصدق خلیلی در توضیح اینکه چرا بامیان از میان سایر ولایت‎های افغانستان به عنوان پایتخت تمدن و فرهنگ سازمان سارک پیشنهاد و پذیرفته شد، اظهار داشت: بامیان ویژگی‎های منحصر به‎فردی دارد و به همین سبب در کسب این افتخار از ولایت‎های دیگر افغانستان پیشی گرفته است.

ولایت بامیان مجموعه‎ای عظیم از میراث‎های جهانی و ارثیه‎های ارزشمند بشری را در خود جای داده است.

به گفته این آگاه امور باستان‎شناسی افغان، آنچه از گذشته‎های دور در این دیار به یادگار مانده است، از یک‎سو برای جهانیان جالب و مورد توجه است و از سوی دیگر، وجه تمایز افغانستان به لحاظ تاریخی از کشورهای دیگر و نوعی مقاومت مطلوب در برابر فرایند جهانی‎شدن به عنوان یک روند یکسان ساز است.

بامیان تنها ولایت افغانستان که در فهرست میراث‎ جهانی ثبت شده است

مصدق خلیلی در ادامه افزود که بامیان در مرکز افغانستان با داشتن بناها و آثار باستانی و تاریخی بسیار، تنها ولایت افغانستان است که توانسته راه ورود به فهرست میراث‎های جهانی را طی کند.

وی افزود: وجود نشانه‎ها و نمادهایی از تمدن‎های تجربه‌‎شده، بشری در بامیان باعث شده که سالانه این ولایت شمار زیادی از جهانگردان را به سوی خود جلب کند.

افتخار پایتخت فرهنگیِ سارک، فرصتی برای مطرح شدن جهانی بامیان

معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: بامیان در مقاطع مختلف زمانی شانس شهرت‎یابی داشته و اما این بار افتخار مرکزیت فرهنگیِ سارک به بامیان بخت بیشتری برای معرفی‎ و مطرح‎شدن خواهد بخشید.

وی افزود: زمانی موجودیت پیکره‎های بزرگ و بی‎مانند بودای بامیان این ولایت را در کانون توجه جهانیان قرار داده بود؛ طوری که  گردشگران با دیدن بت‌های بامیان، زبانی مناسب برای بیان عظمت بودا نمی‌یافتند؛ زیرا اینگونه تندیس را که انسان در گذشته با ابزارهای ابتدایی و اولیه در دل کوه ساخته بود، بشر امروز با علم و تکنولوژی پیشرفته و ابزارهای فنی براحتی توانایی خلق آن را ندارد.

به گفته این نویسنده افغان، ویژگی‎های منحصر به‎فرد و زیبایی‎های طبیعی «بند امیر» نیز در بامیان باعث شده است که نخستین پارک ملی افغانستان در این ولایت ایجاد شود و حتی سرما و برف‎گیری کوه‎های این منطقه از بامیان نیز با فراهم‎سازی بستری مناسب برای بازی‎های «اسکی» یکبار دیگر به شهرت این ولایت افزود و توجه رسانه‎های داخلی و خارجی را جلب کرد.

خلیلی معتقد است: افتخار مرکزیت فرهنگی سازمان منطقه‎ای سارک یک بار دیگر بامیان را بر سر زبان‎ها خواهد انداخت.


برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۳۰ساعت ۱۴:۳۳ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

پیام تبریکی اداره مستقل ارگانهای محلی به مردم بامیان

بر اساس یاد داشت صفحه فیسبوک اداره مستقل ارگانهای محلی , این اداره, ضمن اعلام ارتقای ولایت بامیان از درجه سوم به درجه دوم, آن را به مردم بامیان تبریک گفته است. در یاد داشت این اداره آمده است:

« هیئت رهبری اداره مستقل ارگانهای محلی مفتخر است که اعلام نماید که طی ملاقات دهها تن از متنفذین و بزرگان ولایت بامیان با رئیس عمومی اداره مستقل ارگانهای محلی، جناب " الحاج عبدالخالق فراهی" مبنی بر درخواست ارتقای ولایت بامیان از درجه سوم به درجه دوم که خوشبختانه مورد استقبال ریاست عمومی این اداره واقع گردید و بر همین اساس این اداره پیشنهادی به ریاست محترم جمهوری اسلامی افغانستان ارائه داشت که با تلاشهای فراوان ریاست ارگانهای محلی و لطف ریاست محترم جمهوری اسلامی افغانستان این پیشنهاد پذیرفته شد.

این ارتقای درجه که بدون شک یکی از ارزوهای بزرگ مردم شریف ولایت بامیان بود و انها مستحق آن بودند را به مردم شریف ولایت بامیان و والی ولایت مذکور و تمامی کسانیکه خواهان صلح و ارامش و ثبات در سرتاسر کشور عزیزمان است تبریک و تهنیت عرض می داریم و اطمینان داریم در این خوشی تمامی مردم ولایات این جغرافیا، با مردم فرهنگ دوست ولایت باستانی بامیان، شریک و سهیم استند.

امید است با ارتقای درجه این ولایت، تغییراتی ژرف در زندگی مردم این ولایت ایجاد شود و ما همان طور که امروز شاهد بامیان امن و صلح طلب هستیم روزی شاهد بهبود وضعیت یکایک مردم این ولایت باشیم.»

و من الله توفیق


برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۸ساعت ۱۰:۰ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

سرانجام, بامیان به ولایت درجه دوم ارتقا یافت

بر اساس آنچه در صفحه فیسبوک دفتر مقام ولایت بامیان  انتشار یافته است, این دفتر ضمن عرض تبریک به مردم شریف، عزتمند و سربلند بامیان, اعلام داشته است:

« تلاش های بی وقفه و پیگیر مقام محترم ولایت بامیان، لوی پاسوال غلام علی وحدت، آرزوی دیرینه مردم بامیان را برآورده کرد و ولایت باستانی بامیان از درجه سوم به درجه دوم ارتقا یافت.
اداره محلی بامیان این دستآورد را به مردم شریف بامیان، بامیان دوستان و مردم افغانستان تبریک می گوید.
ارتقای ولایت بامیان از درجه سه به درجه دوم طی حکم مقام محترم ریاست دولت جمهوری اسلامی افغانستان روز یک شنبه 14 ثور 1393 و مطابق پیشنهاد اداره محترم مستقل ارگانهای محلی منظور گردید،
 این حکم روز گذشته، یک شنبه 14 ثور 1393 توسط لوی پاسوال غلام علی وحدت والی دلسوز و پر تلاش بامیان گرفته شد.
ارتقای ولایت بامیان، یکی از اهداف اساسی و اصلی سفر اخیر مقام محترم ولایت بامیان بود که با پیگیری جدی ایشان نتیجه داد و روز 14 ثور 1393 را برای مردم بامیان یک روز تاریخی و ماندگار ساخت.
اداره محلی بامیان، مردم شریف و صلح دوست این سامان در ضمن اینکه تعهد، مسئولیت و رهبری صادقانه و افغانستان شمول جلالتمآب حامد کرزی رئیس دولت جمهوری اسلامی افغانستان را از یاد نخواهند برد، هرگز زحمات و تلاش های خردمندانه، مدبرانه و دلسوزانه مقام ولایت و دیگر دست اندرکاران نظام را فراموش نخواهند کرد.
زنده باد افغانستان، مستدام باد نظام سیاسی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و پاینده باد مردم صلح دوست و مدنیت خواه بامیان».

مانیز ضمن تقدیر از تلاشها و زحمات والی محترم ولایت بامیان, ارتقای ولایت بامیان به درجه دوم به مردم شریف بامیان تبریک عرض می کنیم.

بدون تردید, ارتقای ولایت بامیان از درجه سوم به درجه دوم, یک اقدام مهم و مؤثر است در جهت تحقق عدالت اجتماعی, و تأمین یکی از خواستهای همیشگی و مطالبات اساسی مردم ما, در جهت تغییر واحدهای اداری.

امیدوارم در عمل نیز شاهد بهبودی و ارتقای کیفیت زندگی مردم بامیان, در تمامی زمینه ها و عرصه های سیاسی, افتصادی و فرهنگی باشیم.برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۵ساعت ۲۲:۵۳ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

تجلیل از هشت ثور، روز پیروزی جهاد مردم افغانستان، در بامیان‎.‎

براساس یادداشت دفتر مقام ولایت بامیان اداره محلی بامیان با همکاری شورای ولایتی، شورای صلح ولایتی، شورای همکاری احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و مجاهدین و متنفذین بامیان از هشتم ثور، روز پیروزی و به ثمر رسیدن انقلاب و جهاد مردم افغانستان را جشن گرفتند.
در این مراسم، که در جمنازیوم ورزشی روح الله نیکپا برگزار شده بود، علاوه بر مقامات حکومتی، اعضای شورای ولایتی، رئیس و اعضای شورای صلح ولایتی، استادان و محصلان دانشگاه بامیان، مجاهدین، علما و بزرگان بامیان، با حضور گسترده و پرشکوه شهروندان، بازاریان و مردم بامیان برگزار گردید.
در این مراسم محترم محمد آصف مبلغ معاون ولایت، محمد صادق علیار رئیس شورای صلح ولایتی، ابراهیم خلیلی عضو شورای ولایتی بامیان، بابه محسنی به نمایندگی از احزاب سیاسی بامیان و مل پاسوال خدایار قدسی قوماندان امنیه بامیان در رابطه به جهاد و مقاومت مردم افغانستان و تأثیرات ملی، منطقوی و بین المللی آن به تفصیل سخن گفتند.
در این مراسم علاوه بر سخنرانی، تیم سرکس تعلیمی با نمایش حرکت های زیبا و هیجانی شان شرکت کنندگان را غرق شادی و سرور نمودند و به تعقیب آن جوانان رزمی کار بامیان نیز با اجرای حرکت های ورزشی و رزمی محفل جشن و شادی پیروزی جهاد را روح و نشاط دیگر بخشیدند.
در پایان این مراسم معاون ولایت از طرف اداره محلی و مردم قدرشناس بامیان برای رهبری و جمعی از پرسونل امنیتی بامیان و رسانه گران بامیان تقدیر نامه اهدا کردند.
این تقدیر نامه ها به پاس زحمات و تلاش های مفید و تأثیرگذار نیروهای امنیتی در راستای تأمین امنیت انتخابات توسط سکتور امنیت و بخاطر پوشش خبری توسط خبرنگاران و ژورنالیستان بامیانی اهداء گردید.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۰۹ساعت ۱۱:۴۳ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

لزوم حمایت تمامی بامیانی ها از درخواست والی بامیان

بامیانی های عزیز!

1. میدانید که یکی از مطالبات اساسی مردم ما در جهت تأمین عدالت, تعدیل واحدهای اداری بوده است.

2. می دانید که یکی از خواستهای مردم بامیان از دولت, ارتقایی این ولایت از درجه سوم, به درجه دوم بوده است.

3.میدانید که چندی پیش آقای کرزی ولایت هلمند را به درجه اول, و ولایتهای وردک, کنر و پکتیا را به درجه دوم ارتقاء داد.

4. اکنون, والی بامیان یکبار دیگر این خواست برحق و تاریخی شما را مطرح نموده است.

5. به نظر می رسد برای تحقق این خواست, حمایتهای اقشار مختلف مردم, نهادهای مدنی و نمایندگان مردم بامیان در شورای ملی( سنا و مجلس) لازم باشد و این خواست از سوی مراجع مختلف تکرار شود تأثیرگذاری آن بیشتر خواهدبود.

6. بامیان تنها برای بامیانی ها مطرح نیست, با در نظرداشت جایگاه تاریخی, تمدنی و فرهنگی آن برای کشور, و باتوجه به اینکه بامیان به عنوان مرکز مقاومت مردم ما مطرح بوده است, امید می رود که تمامی عدالتخواهان کشور از این خواست تاریخی و برحق مردم بامیان حمایتهای لازم را به عمل آورند.


براساس گزارش بخدی نیوز از کابل, غلام علی وحدت، والی ولایت بامیان از اداره مستقل ارگان های محل خواسته که پیش از پایان دوره ریاست جمهوری حامدکرزی ولایت بامیان از درجه سه به درجه دو ارتقا پیدا کند.

آقای ماموندزی به والی بامیان اطمینان داده که او در مورد ارتقای درجه این ولایت تلاش خواهد کرد آقای ماموندزی به والی بامیان اطمینان داده که او در مورد ارتقای درجه این ولایت تلاش خواهد کرد
والی بامیان در دیدار با فرید ماموندزی، معین امور تخنیکی و پالیسی اداره مستقل ارگان های محل درخواست مردم بامیان مبنی بر ارتقای درجه این ولایت را مطرح کرد و گفت که ارتقای درجه ولایت بامیان یک دست آورد بزرگ برای اداره مستقل ارگان های محل خواهد بود.
پیش از این نیز والی بامیان با شماری از مقامات و بزرگان این ولایت در دیدار با رئیس اداره مستقل ارگان های محل، خواستار ارتقای درجه ولایت بامیان از درجه سوم به درجه دوم شده بودند.
اداره مستقل ارگان های محل با نشر خبرنامه ای گفته است که فرید ماموندزی، معین پالیسی اداره مستقل ارگان های محل به غیاث وردک، رئیس واحد های اداری دستور داد تا برای بازدید و بررسی به ولایت بامیان سفر کند.
آقای ماموندزی به والی بامیان اطمینان داده که او در مورد ارتقای درجه این ولایت تلاش خواهد کرد.
ولایت بامیان در مرکز کشور دارای هفت ولسوالی است از ولایت های درجه سوم به شمار می رود.
پیشتر نیز عبدالخالق فراهی، رئیس اداره مستقل ارگان های محل در دیدار با بزرگان ولایت بامیان به آنان اطمینان داده بود که به زودی درخواست ارتقای درجه این ولایت را با ریاست جمهوری شریک خواهد کرد.
دسته بندی ولایات به درجه اول، دوم و سوم بر اساس تعداد نفوس و موقعیت استراتیژیکی که دارد صورت می گیرد.
گفتنی است چند روز پیش حامدکرزی طی حکمی ولایت هلمند را به درجه اول, ولایتهای وردک, کنر و پکتیا را به درجه دوم ارتقا داد.


برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ساعت ۱۵:۷ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

طبق ماستر پلان حدید بامیان, 158هزار نفر از خدمات شهری مستفید می شوند

بر اساس گزارش خبرگزاری پژواک از بامیان, براساس ماسترپلان، تمامی امور بازسازى شهر بامیان، معیاری وطبق نقشه بوده و ١٥٨ هزار تن از خدمات شهرى بهره مند ميشوند.

وزارت شهرسازى ميگويد که ماسترپلان شهر باميان، اولين ماسترپلان به سطح کشور بوده که توسط انجنيران مسلکی وزارت، طراحى شده است.

این ماسترپلان که اخيراً توسط هيئت وزارت شهرسازى به مقامات باميان سپرده شده است، تمام خدمات زیربنايی از قبیل برق، سرک، کانال های آب، فاضلاب و ساير خدمات را احتوا ميکند.

انجنير مختار میرزايی ریيس سروی ومطالعات وزارت شهرسازی ميگويد که این ماسترپلان، شامل ساحات فرهنگی محیط زیست، زراعت، آبده های تاریخی، بهسازی پلانهای تفصیلی وخانه های خودسر از منطقه شش پل تا منطقه شهیدان مرکز بامیان بوده، که  در ظرف ١٥ سال عملى خواهد شد.

 ميرزايى علاوه کرد که در این ماسترپلان ١٥٨ هزار نفوس در نظر گرفته شده که با معیارهای شهری زندگی خواهند کرد.

غلام علی وحدت والی بامیان ميگويد که بعد از تحویل این ماسترپلان، دیگر هیچ ساختمان خودسر ساخته نخواهد شد و در این صورت هزینه ها نیز هدر نخواهد رفت.

وی به پژواک گفت: "با اینکه بامیان زمین برای ایجاد شهرکها و زندگی شهری کم دارد؛ اما این ماسترپلان، میتواند مشکلات مسکن را حل نماید."

انجنير قربانعلی رسولی ریيس شهرسازی بامیان گفت که ٢٩٠٠ هکتار زمین ساحات عمومی، ٦٤٠ هکتار ساحه رهایشی، ١٥٠ هکتار بهسازی، ٨٤٧ هکتار انکشافی، ٨٠٦ هکتار مناطق باستانی  وتاریخی، بيش از ١٠ هزار هکتار ساحات تفریحی، سه هزار هکتار سرک و ٢٥ هکتار زمین  صنعتی  از خصوصیات این ماسترپلان مى باشد.   

رسولی افزود که ماسترپلان با اهداف شهری این مناطق، در یکسال توسط وزارت شهرسازی تهیه ودیزاین گرديده و برای تطبیق به شاروالی باميان سپرده شده است.

انجنير خادم حسین فطرت شاروال شهر بامیان، تطبیق ماسترپلان را نیازمند همکاری ادارات مختلف ومردم خوانده، گفت که قبلاً ماسترپلان فرهنگی با همکاری پوهنتون آخن آلمان و نهاد فرهنگى ملل متحد(یونسکو) تهیه و دیزاین گرديده که در ماسترپلان شهرى، باهماهنگی یونسکو ساحات ماسترپلان فرهنگی حفظ شده است.

وی علاوه کرد که در تطبیق ماسترپلان شهرى، دولت  شاروالی بامیان را در قسمت استملاک بعضی زمین های شخصی که درسرکها، کوچه ها و حریم سرک ها از بين میرود، همکاری نموده که قیمت استملاک آن پرداخته شود تا در عملى شدن ماسترپلان، با مشکل مواجه نگردند.

شهر بامیان، در یک وادی قرار گرفته که زمینهای کمی برای ایجاد شهرک ها و ساخت وسازهای رهایشی دارد؛ از اینرو به علت گران بودن زمین ونبود خانه های مسکونی، نزدیک به ٢٥٠ خانواده در مغاره هاى اطراف مجسمه هاى مخروبۀ بودا در شهر باميان زندگی میکنند.


برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۳/۰۱/۲۳ساعت ۱۸:۲۳ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

تلنگر به بامیانی ها!

در شرائطی که همه مردم و رسانه ها را مسائل انتخابات سرگرم ساخته اند, آقای کرزی با استفاده از این فرصت مناسب, هلمند را به ولایت درجه اول, پکتیا, کنر و وردک را به ولایات درجه دوم ارتقا داد.
نزدیک به یک و نیم دهه از دوره حاکمیت جدید گذشت, اما در این دوره مردم ما آن قدر گرفتار مسائل حاشیه ای و گاه کم اهمیت گردیدند, یا شاید به عمد ما را به مسائل فرعی و حاشیه ها سرگرم ساختند که خوا...ستهای اصلی و مطالبات اساسی ما کم کم از یادها رفت و در میان دعواهای سیاسی گم شد. این روزها نیز, آن قدر دچار دعواهای سیاسی و نزاعهای فرعی و حاشیه ای گردیده ایم که دیگر فراموش کرده ایم ما به دنبال چه اهداف اساسی بودیم, مطالبات بنیادی ما در گذشته چه بود و خواستهای اصولی ما از دولت جدیدی که اگر قرار است در آینده شکل بگیرد, چه چیزی باید باشد؟.

یکی از خواستهای اساسی و مطالبات همیشگی مردم ما در جهت تأمین عدالت و توازن قدرت سیاسی, تغییر واحدهای اداری بوده است. در همین راستا در سالهای نخست حاکمیت جدید, یکی از خواستهای مکرر مردم بامیان نیز, ارتقاء ولایت بامیان از درجه سوم به درجه دوم بود. به یاد داریم که در آخرین سفر آقای کرزی به بامیان, ایشان نیز در جمع مردم بامیان با عوام فریبی تمام صدا زد که بامیان از نظر من درجه دوم است, رسمیت آن را شما از ولسی جرگه بخواهید. پس از آن روزها دیگر این درخواست کم کم فراموش شد و کسی برای ارتقای درجه ولایت بامیان تلاش نکرد و هیچ صدای از سوی مردم بامیان, نهادهای مدنی, به خصوص نمایندگان بامیان, برای تغییر این واحد اداری بلند نشد.

امروز در گزارشها داشتیم که هلمند به ولایت درجه اول, ولایتهای پکتیا، کنر و میدان وردک از درجه سوم به درجه دوم ارتقا یافتند, به همین سادگی, بدون هیچ سرو صدا و جنجالهای حاشیه ای.و در یک فرصت بسیار مناسب. در گزارش آمده است که آقای کرزی در پاسخ به درخواست مکرر باشندگان این ولایات, این تقاضا را پذیرفته است. براساس این گزارش, به پیشنهاد اداره ارگانهای محل, تا تصویب قانون ادارات محلی جدید از جانب شورای ملی، مقام ریاست جمهوری ارتقای درجه این چهار ولایت را به طور موقت منظور کرده است.

این خدمت بود که آقای کرزی در آخرین روزهای حاکمیتش, به مردم این ولایات هدیه کرده است. روند امور پارلمان در گذشته نشان می دهد که در درون پارلمان نیز, این منظوری به سادگی رسمیت خواهد یافت.
هلمند جای که مرکز ترور و تریاک است. پکتیا و کنر و وردک, ولایات که محصول هر روزشان تحویل چندین جنازه به مردم أفغانستان است. اما ولایتهای امن چون بامیان, مثل گذشته از صلح و امنیت شان ارمغان جز فقر و محرومیت,ندارد.

انتخابات, تبلور عینی مشارکت سیاسی و تلاش برای کسب قدرت است. این روزها باید اوج مطالبات سیاسی, امتیاز طلبی و امتیازخواهی برجسته ساختن مطالبات اساسی مردم ما از جمله تغییر واحدهای اداری ظالمانه گذشته باشد. اما در عمل می بینیم که هر کس برای تحکیم موقعیت سیاسی فلان رهبر, فلان حزب سیاسی و پیروزی فلان نامزد خاص می کوشند؛ از توده مردم فقط مشارکت و حضور در پای صندوقهای رأی را مطالبه می کنند, در برابر, امتیازات آن تنها درحد مسائل پیش پا افتاده ای مادی و آن هم به جیب فلان حزب, فلان دارو دسته, و قلان نماینده ی بی خاصیت می روند. در مقابل, هیچ کسی نمی دانند که در برابر این تلاشها و کوششها, خواست ما چیست و سهم مردم ما و ولایت ما از این پیروزیها چه خواهند بود و چه امتیازات نصیب کل مردم و جامعه ما خواهند شد؟

سطحی نگری در مواجهه با مسائل جزء فرهنگ سیاسی ما گردیده است.این روزها شاید کمتر کسی تأمل کنند که ما برای کی ها سینه چاک می کنیم, برای کی ها فریاد می زنیم و گلو پاره می کنیم و برای پیروزی چه کسی به جان هم می افتیم و یخن پاره می کنیم؟ دیگران رئیس می شوند, معاون می شوند, وزیر می شوند, مدیرکل می شوند, یا مثل مردم هلمند و پکتیا و کنر و ردک, ولایتهای شان ارتقا می یابند, ما از این درگیریها چه چیزی را به دست خواهیم آورد؟ اگر در دوره های گذشته بامیانی ها لیاقت یک وزارت را پیدا نکرد, این بار چه تضمین وجود دارد که حداقل امتیازات نصیب شان خواهد شد؟ یا اینکه متأسفانه بازهم مثل گذشته, بهای ما به جیب کسانی دیگری خواهند رفت,و کسانی ما را به بهای اندک خواهند فروخت و ما هم چنان در حسرت دستیابی به حداقل مطالبات خود باقی خواهیم ماند.

در همین مقطع انتخابات, تعداد از نمایندگان بامیان, برای پیروزی نامزدهای خاص تلاش می کنند و امتیاز می گیرند. مردم بامیان حق دارند از آنها به جد مطالبه نمایند که در گذشته چه کرده اند و برای آینده یامیان چه برنامه دارند و سهم مردم بامیان از پیروزی نامزد مورد حمایت آنها در آینده چه خواهند بود؟ زیرا این افراد, وجهه سیاسی شان را از جیب همین مردم به دست آورده اند.

برچسب‌ها: بامیان, انتخابات
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۱/۰۷ساعت ۰:۳۹ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

شهید امیرحسین: نوروز می آیم

از جمع 21 سرباز اردوی ملی که در ولسوالی غازی آباد کنر کشته شدند، یکی هم امیر حسین جوان 25 ساله, از ولایت بامیان بود که روز دوشنبه در شهر کابل به خاک سپرده شد.

آغوش مادر امیر حسین غرق در اشک بود و اقارب این جوان کشته شده نیز همراه با مادرش اشک می ریختند.

مادر پیر و سرسفید امیرحسین از همان ساعاتی که از مرگ فرزند اش اطلاع یافته، تسلسل افکارش را از دست داده، پیهم می گرید و می گوید، پسرش برای حفاظت خاک و مردم اش جان خود را از دست داد:

« بچیم خدمت بری دولت کرد، بچیم امروز پیشم صندوق شده آمده، طالب بیخ توکنده شوه، بچیم بریم می گفت که ما گشنه و تشنه مثل چوپان در کوه ها برای خدمت دین و مردم خود هستیم.»

اعضای خانوادهء امیرحسین می گویند که از ولایت بامیان هستند 20 سال می شود که در شهر کابل سکونت دارند.

امیرحسین 4 سال پیش ازدواج کرده بود و حالا از وی یک دختر 8 ماه به نام لیلا به جا مانده است.

درد شکنجه آور مرگ و از دست دادن این جوان، خانم وی را نیز وحشت زده ساخته است.

این زن جوان در حالی که تلخ می گیریست می گفت امیر حسین چند ساعت پیش از کشته شدن اش به وی زنگ زد و گفت که در نوروز رخصتی گرفته و به خانه خواهد آمد:

« چهار سال می شد که شوهرم سرباز بود، آخرین بار ساعت 9 بجه شب شنبه برایم زنگ زد و گفت که در نوروز رخصتی می گیرم و پیشت میآیم، برایم گفت که خرچ خانه را همرایم می آورم تو متوجه دخترم باش حالی همراه دخترکم چی کنم؟»
دوستانی که برای دلجوی این خانوادهء داغ دیده آمده بودند با لحن تند بر رییس جمهور کرزی انتقاد کرده و می گفتند که بخشیدن و رهایی طالبان از زندان بگرام جفا در حق ملت است:

« جوان ها از بین رفتند حالی سر قبر پدر شان میشینند و پادشاهی می کنند؟ خدایا! همه پادشاهی شان زیروزبر شود ! حالی دنیا و پول زمین را چی کنیم؟ بر همه شان لعنت این طفل از یتیم شدن و این زن از بیوه شدن بود؟»

« کدام دل باشد که طاقت کند همه خانواده ها مثل ما در همینطور غم نشسته اند.»


در میان همین فریاد ها قد خمیدهء مادر امیرحسین که پیش از این نیز از بیماری قلبی رنج می برد با دیدن جسد خون آلود پسرجوان اش در تابوت خمیده تر شد و چندین بار از هوش رفت.

در مراسم جنازه امیرحسین سرباز کشته شدهء اردوی ملی از حضور مقامات دولتی به خصوص وزارت دفاع ملی خبری نبود.

جسد این سرباز به کمک شمار اندکی از خویشاوندان و دوستان نزدیک اش از خانه وی که در ارتفاع بلند تپه کارته نو شهر کابل موقعیت دارد، به روی شانه های مردم پائین و به خاک سپرده شد.

این در حالیست که وزیر دفاع افغانستان به روز دوشنبه در مراسم سپردن اجساد 21 سرباز اردوی ملی به خانواده های شان از فراهم نمودن هر نوع امکانات برای انتقال اجساد آنان به خانه های شان تعهد نمود.

در حمله صبح روز یکشنبه که به گفتهء وزارت دفاع افغانستان از سوی صد ها مخالف مسلح داخلی و خارجی بر دو پوستهء عساکر اردوی ملی در ولسوالی غازی آباد کنر انجام شد بیست و یک سرباز اردوی ملی کشته شدند.

به گفته مقامات محلی کنر در این حمله دو تن زخمی شده و مخالفان مسلح هشت سرباز اردوی ملی را نیز با خود بردند.
منبع: رادیو آزادی


برچسب‌ها: مناسبتها
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۰۶ساعت ۱۱:۱۰ قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

شروع فعالیتهای انتخاباتی در بامیان

آقای سیدمحمدکبیر تابش  چشم دیدهای خود را در زمینه شروع تبیلغات انتخاباتی و چگونگی فعالیت طرفدران نامزدهای ریاست جمهوری در بامیان, چنین نوشته است:
« چشم دیدهای بنده از فضای اتنخاباتی در بامیان
 دیروز کمپاین در بامیان نیز مانند دیگر ولایات شروع گردید.
تیم اشرف غنی بسیار با قدرت تر و منسجمتر از دیگر تیم ها کارش را آغاز نمود.
عکس احمدزی بازار این شهر را رنگین ساخت و طرفدارانش در نوربندقلا طی محفلی رسما دسته جمعی اعلان حمایت نمود و در بهترین جای بامیان(حویلی حاجی مهدی)دفتر گرفتند و طرفدارانش در فضای مجازی نیز با اعتماد بیشتر عمل می نمودند.
تیم داکتر عبدالله فعالیت شان کم رنگ فقط در فضای مجازی عده ای تلاش نمودند تا با نشر عکسهای داکتر حمایت شانرا اعلان نماید.
گل آقا شیرزوی ظاهرا تیم کاری شان در بامیان طرفداران استاد اکبری،فکوری و سناتور جعفری است اما تصمیم شان ظاهرا برای کمپاین و جمع آوری رای زیاد جدی نمی باشند.
طرفداران زلمی رسول در بامیان حامیان اندک خانم سرابیست.شایعات وجود دارد که ناطقی خشکک رییس کمپاین ایشان می باشد.
از دفترهای بقیه کاندیدان و چگونگی فعالیت شان خبری نیست یا حد اقل من اطلاع ندارم.امیدوارم بقیه دوستان نیز چشم دید خویش را بگذارند تا در روشنایی بیشتر قرار بگیریم.».


برچسب‌ها: بامیان, انتخابات
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۱۴ساعت ۱۶:۳۸ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

از سالروز میلاد پیامبر اسلام و امام جعفر صادق(ع) در بامیان تجلیل به عمل آمد

بر اساس گزارش صفحه دفتر مقام ولایت بامیان از میلاد پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) در این ولایت با حضور والی بامیان، مسئولین ادارات دولتی، نهادهای مدنی، بازاریان و مردم بامیان در مسجد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری تجلیل گردید.

در این مراسم که توسط دفتر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی برگزار شده بود، سخنرانان پیرامون زندگی و اوصاف پیامبر گرامی اسلام و رئیس مذهب تشیع حضرت امام جعفر صادق(ع) و وظایف و مسئولیت هایی که پیروان این دو حضرت دارند به تفصیل صحبت کردند.

لوی پاسوال غلام علی وحدت والی بامیان، که یکی از سخنرانان این محفل بود، میلاد پیامبر بزرگوار اسلام را میلاد نور عنوان کرد و تجلیل از میلاد پیامبر را تجلیل از عدالت، انسانیت، آزادی، خداشناسی و تجلیل از چگونه زیستن خواند و آن را به تمام بشریت، مسلمانان جهان، مردم بامیان و حاضرین تبریک و تهنیت گفت.

والی بامیان در رابطه به رسالت پیامبر و خدمات انسانی که آن حضرت انجام داده گفت: در جامعه عرب آن روز انسان ها به دو دسته تقسیم می شد. انسان های برتر و انسان هایی که از لحاظ منزلت اجتماعی پست، کنیز و غلام محسوب می شدند و کاری را که پیامبر اسلام کرد ارائه یک تعریف جدید از انسان بود، تعریفی که انسانها اولاد یک زن و مرد است و هیچکس بر کسی دیگر فضیلت و برتری ندارند و آنچنان که در قرآن شریف صریح و واضح آمده است: یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائلا لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم و بر مبنای همین آیه مبارکه بود که بلا حبشی سیاه بدون کدام تبعیض و تمایزی بلند می شود و صدای رسای اذان توحید و یک تا پرستی را با گفتن اشهدان لا اله الا الله و اشهد ان محمداً رسول الله از حنجره ی زیبای بلال حبشی سیاه پوست به گوش مسلمین می رسد و مسلمین با صدای بلال جمع می شوند، داخل مسجد می گردند و در کنارهم و بدون تبعیض و طبقه بندی به عبادت می پردازند.

مقام ولایت در رابطه به شرافت و کرامت انسانی که بخش مهمی از رسالت پیامبر اسلام است گفت: انسان اشرف مخلوقات آفریده شده و به عنوان خلیفه خدا در روی زمین قرار گرفته است و به همین دلیل خداوند می فرماید: فتبارک الله احسن الخالقین. این آیه در حقیقت شأن انسان را نشان میدهند و تعریفی است که خداوند از انسان و کرامت و شرافت انسانی دارند که با این تعریف تفاوت های موجود در جامعه عرب آن روز را نفی می کند.والی بامیان پیامبر اسلام را الگو و نمونه برای دیگران خواند که با عملکرد خود، اخلاق و سیرت خود روشی را به جا گذاشتند که امروز به عنوان دستور العمل، مکتب و آئین زندگی و آموزشی برای ما می باشند.

والی بامیان با استناد به آیه مبارکه وَسَخَّر لَکُمُ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ دَآئِبَینَ وَسَخَّرَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ گفت: خداوند تبارک و تعالی زمین، آفتاب، مهتاب، همه و همه را خلق کرده است تا در خدمت انسان باشند و انسانها از آنها استفاده کنند و بهره گرفته شوند، بنا بر این این وظیفه ما است که مطابق دستورات الهی از امکانات و منابع موجود استفاده کنیم، چنانچه پیامبر 1400 سال پیش این نوید را از جانب خداوند ابلاغ کردند و امروز ما شاهد بهر گیری از آفتاب هستیم و این علاوه بر آنچه که طبیعی است و نور می دهند و در رشد نباتات و گیاهان و حیوانات مفید است، برق آفتابی بهره برداری دیگری است که امروز ما عملاً آن را مشاهده می کنیم.

مقام ولایت با بیان گوشه ای از زندگی پیامبر اسلام که خودش کفشهایش را پینه می زد و لباسهایش را وصله می کرد، این عمل پیامبر اسلام را به قصد الگو سازی و فرهنگ سازی برای امت اش عنوان کرد و گفت:پیامبر خدا آنقدر فقیر نبود که قادر به خریدن کفش و یا لباس نباشند، بلکه این کارها را می کرد تا به ما و شما درس بدهند که از امکانات دست داشته ی تان استفاده اعظمی کنید و به آنچه دارید راضی باشید. وقتی نداری و فقیر هستی بجای دزدی و انجام کارهای نا مشروع از کهنه گفشت استفاده کن.

مقام ولایت با توجه به آنچه از زندگی پیامبر اسلام می آموزیم، از مردم بامیان خواست که شما هم مطابق هدایت و اعمال پیامبر گرامی اسلام خود تان را عیار بسازید و بی اندیشید که چه امکانات و منابع در اختیار تان است و چگونه می توانید از آنها برای زندگی بهتر و عزتمندانه تر تان استفاده کنید و بهره بگیرید.

مقام ولایت با توجه به جمعیتی که در بامیان زندگی می کنند مصارفی که تنها در بخش رب و بادنجان رومی در این ولایت صورت می گیرند را بالغ بر 120 میلیون افغانی محاسبه کرد حالانکه تمام منابع تولید و کشت بادنجان رومی در مناطق مختلف بامیان وجود دارند.

همچنان پولی که در بخش خرید جاکت و بنیان در بامیان به مصرف می رسند را بالغ بر 180 میلیون افغانی در سال عنوان کرد و این درحالی است که مردم بامیان پشم گوسفند دارند و می توانند در این قسمت برنامه ریزی داشته باشند و خود تولید کننده باشند و یا حد اقل خود کفا گردند.

در اخیر مقام ولایت بخاطر انکشاف و پیشرفت و تغییر در بامیان از برگزاری سمیناری در آینده ی نزدیک خبر د اد که در این سمینار علما، دانشمندان، نخبگان، جامعه مدنی و تحصیل کردگان بامیان شرکت می کنند تا ضمن شناسائی منابع و فرصت های موجود در بامیان راهکارهای برون رفت از این مشکلات را نیز جستجو کنند و در کنارهم یک برنامه همگانی را طرح و میکانیزم تطبیق همگانی را برای مردم بامیان معرفی نمایند تا در یک خیزش عمومی برای تغییر و پیشرفت و انکشاف دست در دست هم داده و برای بامیان کار کنیم.


برچسب‌ها: مناسبتها, بامیان
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۳۰ساعت ۱۸:۲۶ بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

مطالب قدیمی‌تر