X
تبلیغات
بامیـــــــــان - بامیان

بامیـــــــــان

ســــــــــــــــیاسی،اجتــــــــــــــــــــماعی ،فــــــــــــــــــــــرهنگی

بامیانی های عزیز!

1. میدانید که یکی از مطالبات اساسی مردم ما در جهت تأمین عدالت, تعدیل واحدهای اداری بوده است.

2. می دانید که یکی از خواستهای مردم بامیان از دولت, ارتقایی این ولایت از درجه سوم, به درجه دوم بوده است.

3.میدانید که چندی پیش آقای کرزی ولایت هلمند را به درجه اول, و ولایتهای وردک, کنر و پکتیا را به درجه دوم ارتقاء داد.

4. اکنون, والی بامیان یکبار دیگر این خواست برحق و تاریخی شما را مطرح نموده است.

5. به نظر می رسد برای تحقق این خواست, حمایتهای اقشار مختلف مردم, نهادهای مدنی و نمایندگان مردم بامیان در شورای ملی( سنا و مجلس) لازم باشد و این خواست از سوی مراجع مختلف تکرار شود تأثیرگذاری آن بیشتر خواهدبود.

6. بامیان تنها برای بامیانی ها مطرح نیست, با در نظرداشت جایگاه تاریخی, تمدنی و فرهنگی آن برای کشور, و باتوجه به اینکه بامیان به عنوان مرکز مقاومت مردم ما مطرح بوده است, امید می رود که تمامی عدالتخواهان کشور از این خواست تاریخی و برحق مردم بامیان حمایتهای لازم را به عمل آورند.


براساس گزارش بخدی نیوز از کابل, غلام علی وحدت، والی ولایت بامیان از اداره مستقل ارگان های محل خواسته که پیش از پایان دوره ریاست جمهوری حامدکرزی ولایت بامیان از درجه سه به درجه دو ارتقا پیدا کند.

آقای ماموندزی به والی بامیان اطمینان داده که او در مورد ارتقای درجه این ولایت تلاش خواهد کرد آقای ماموندزی به والی بامیان اطمینان داده که او در مورد ارتقای درجه این ولایت تلاش خواهد کرد
والی بامیان در دیدار با فرید ماموندزی، معین امور تخنیکی و پالیسی اداره مستقل ارگان های محل درخواست مردم بامیان مبنی بر ارتقای درجه این ولایت را مطرح کرد و گفت که ارتقای درجه ولایت بامیان یک دست آورد بزرگ برای اداره مستقل ارگان های محل خواهد بود.
پیش از این نیز والی بامیان با شماری از مقامات و بزرگان این ولایت در دیدار با رئیس اداره مستقل ارگان های محل، خواستار ارتقای درجه ولایت بامیان از درجه سوم به درجه دوم شده بودند.
اداره مستقل ارگان های محل با نشر خبرنامه ای گفته است که فرید ماموندزی، معین پالیسی اداره مستقل ارگان های محل به غیاث وردک، رئیس واحد های اداری دستور داد تا برای بازدید و بررسی به ولایت بامیان سفر کند.
آقای ماموندزی به والی بامیان اطمینان داده که او در مورد ارتقای درجه این ولایت تلاش خواهد کرد.
ولایت بامیان در مرکز کشور دارای هفت ولسوالی است از ولایت های درجه سوم به شمار می رود.
پیشتر نیز عبدالخالق فراهی، رئیس اداره مستقل ارگان های محل در دیدار با بزرگان ولایت بامیان به آنان اطمینان داده بود که به زودی درخواست ارتقای درجه این ولایت را با ریاست جمهوری شریک خواهد کرد.
دسته بندی ولایات به درجه اول، دوم و سوم بر اساس تعداد نفوس و موقعیت استراتیژیکی که دارد صورت می گیرد.
گفتنی است چند روز پیش حامدکرزی طی حکمی ولایت هلمند را به درجه اول, ولایتهای وردک, کنر و پکتیا را به درجه دوم ارتقا داد.


برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  سه شنبه 1393/01/26ساعت 3:7 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

بر اساس گزارش خبرگزاری پژواک از بامیان, براساس ماسترپلان، تمامی امور بازسازى شهر بامیان، معیاری وطبق نقشه بوده و ١٥٨ هزار تن از خدمات شهرى بهره مند ميشوند.

وزارت شهرسازى ميگويد که ماسترپلان شهر باميان، اولين ماسترپلان به سطح کشور بوده که توسط انجنيران مسلکی وزارت، طراحى شده است.

این ماسترپلان که اخيراً توسط هيئت وزارت شهرسازى به مقامات باميان سپرده شده است، تمام خدمات زیربنايی از قبیل برق، سرک، کانال های آب، فاضلاب و ساير خدمات را احتوا ميکند.

انجنير مختار میرزايی ریيس سروی ومطالعات وزارت شهرسازی ميگويد که این ماسترپلان، شامل ساحات فرهنگی محیط زیست، زراعت، آبده های تاریخی، بهسازی پلانهای تفصیلی وخانه های خودسر از منطقه شش پل تا منطقه شهیدان مرکز بامیان بوده، که  در ظرف ١٥ سال عملى خواهد شد.

 ميرزايى علاوه کرد که در این ماسترپلان ١٥٨ هزار نفوس در نظر گرفته شده که با معیارهای شهری زندگی خواهند کرد.

غلام علی وحدت والی بامیان ميگويد که بعد از تحویل این ماسترپلان، دیگر هیچ ساختمان خودسر ساخته نخواهد شد و در این صورت هزینه ها نیز هدر نخواهد رفت.

وی به پژواک گفت: "با اینکه بامیان زمین برای ایجاد شهرکها و زندگی شهری کم دارد؛ اما این ماسترپلان، میتواند مشکلات مسکن را حل نماید."

انجنير قربانعلی رسولی ریيس شهرسازی بامیان گفت که ٢٩٠٠ هکتار زمین ساحات عمومی، ٦٤٠ هکتار ساحه رهایشی، ١٥٠ هکتار بهسازی، ٨٤٧ هکتار انکشافی، ٨٠٦ هکتار مناطق باستانی  وتاریخی، بيش از ١٠ هزار هکتار ساحات تفریحی، سه هزار هکتار سرک و ٢٥ هکتار زمین  صنعتی  از خصوصیات این ماسترپلان مى باشد.   

رسولی افزود که ماسترپلان با اهداف شهری این مناطق، در یکسال توسط وزارت شهرسازی تهیه ودیزاین گرديده و برای تطبیق به شاروالی باميان سپرده شده است.

انجنير خادم حسین فطرت شاروال شهر بامیان، تطبیق ماسترپلان را نیازمند همکاری ادارات مختلف ومردم خوانده، گفت که قبلاً ماسترپلان فرهنگی با همکاری پوهنتون آخن آلمان و نهاد فرهنگى ملل متحد(یونسکو) تهیه و دیزاین گرديده که در ماسترپلان شهرى، باهماهنگی یونسکو ساحات ماسترپلان فرهنگی حفظ شده است.

وی علاوه کرد که در تطبیق ماسترپلان شهرى، دولت  شاروالی بامیان را در قسمت استملاک بعضی زمین های شخصی که درسرکها، کوچه ها و حریم سرک ها از بين میرود، همکاری نموده که قیمت استملاک آن پرداخته شود تا در عملى شدن ماسترپلان، با مشکل مواجه نگردند.

شهر بامیان، در یک وادی قرار گرفته که زمینهای کمی برای ایجاد شهرک ها و ساخت وسازهای رهایشی دارد؛ از اینرو به علت گران بودن زمین ونبود خانه های مسکونی، نزدیک به ٢٥٠ خانواده در مغاره هاى اطراف مجسمه هاى مخروبۀ بودا در شهر باميان زندگی میکنند.


برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  شنبه 1393/01/23ساعت 6:23 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

در شرائطی که همه مردم و رسانه ها را مسائل انتخابات سرگرم ساخته اند, آقای کرزی با استفاده از این فرصت مناسب, هلمند را به ولایت درجه اول, پکتیا, کنر و وردک را به ولایات درجه دوم ارتقا داد.
نزدیک به یک و نیم دهه از دوره حاکمیت جدید گذشت, اما در این دوره مردم ما آن قدر گرفتار مسائل حاشیه ای و گاه کم اهمیت گردیدند, یا شاید به عمد ما را به مسائل فرعی و حاشیه ها سرگرم ساختند که خوا...ستهای اصلی و مطالبات اساسی ما کم کم از یادها رفت و در میان دعواهای سیاسی گم شد. این روزها نیز, آن قدر دچار دعواهای سیاسی و نزاعهای فرعی و حاشیه ای گردیده ایم که دیگر فراموش کرده ایم ما به دنبال چه اهداف اساسی بودیم, مطالبات بنیادی ما در گذشته چه بود و خواستهای اصولی ما از دولت جدیدی که اگر قرار است در آینده شکل بگیرد, چه چیزی باید باشد؟.

یکی از خواستهای اساسی و مطالبات همیشگی مردم ما در جهت تأمین عدالت و توازن قدرت سیاسی, تغییر واحدهای اداری بوده است. در همین راستا در سالهای نخست حاکمیت جدید, یکی از خواستهای مکرر مردم بامیان نیز, ارتقاء ولایت بامیان از درجه سوم به درجه دوم بود. به یاد داریم که در آخرین سفر آقای کرزی به بامیان, ایشان نیز در جمع مردم بامیان با عوام فریبی تمام صدا زد که بامیان از نظر من درجه دوم است, رسمیت آن را شما از ولسی جرگه بخواهید. پس از آن روزها دیگر این درخواست کم کم فراموش شد و کسی برای ارتقای درجه ولایت بامیان تلاش نکرد و هیچ صدای از سوی مردم بامیان, نهادهای مدنی, به خصوص نمایندگان بامیان, برای تغییر این واحد اداری بلند نشد.

امروز در گزارشها داشتیم که هلمند به ولایت درجه اول, ولایتهای پکتیا، کنر و میدان وردک از درجه سوم به درجه دوم ارتقا یافتند, به همین سادگی, بدون هیچ سرو صدا و جنجالهای حاشیه ای.و در یک فرصت بسیار مناسب. در گزارش آمده است که آقای کرزی در پاسخ به درخواست مکرر باشندگان این ولایات, این تقاضا را پذیرفته است. براساس این گزارش, به پیشنهاد اداره ارگانهای محل, تا تصویب قانون ادارات محلی جدید از جانب شورای ملی، مقام ریاست جمهوری ارتقای درجه این چهار ولایت را به طور موقت منظور کرده است.

این خدمت بود که آقای کرزی در آخرین روزهای حاکمیتش, به مردم این ولایات هدیه کرده است. روند امور پارلمان در گذشته نشان می دهد که در درون پارلمان نیز, این منظوری به سادگی رسمیت خواهد یافت.
هلمند جای که مرکز ترور و تریاک است. پکتیا و کنر و وردک, ولایات که محصول هر روزشان تحویل چندین جنازه به مردم أفغانستان است. اما ولایتهای امن چون بامیان, مثل گذشته از صلح و امنیت شان ارمغان جز فقر و محرومیت,ندارد.

انتخابات, تبلور عینی مشارکت سیاسی و تلاش برای کسب قدرت است. این روزها باید اوج مطالبات سیاسی, امتیاز طلبی و امتیازخواهی برجسته ساختن مطالبات اساسی مردم ما از جمله تغییر واحدهای اداری ظالمانه گذشته باشد. اما در عمل می بینیم که هر کس برای تحکیم موقعیت سیاسی فلان رهبر, فلان حزب سیاسی و پیروزی فلان نامزد خاص می کوشند؛ از توده مردم فقط مشارکت و حضور در پای صندوقهای رأی را مطالبه می کنند, در برابر, امتیازات آن تنها درحد مسائل پیش پا افتاده ای مادی و آن هم به جیب فلان حزب, فلان دارو دسته, و قلان نماینده ی بی خاصیت می روند. در مقابل, هیچ کسی نمی دانند که در برابر این تلاشها و کوششها, خواست ما چیست و سهم مردم ما و ولایت ما از این پیروزیها چه خواهند بود و چه امتیازات نصیب کل مردم و جامعه ما خواهند شد؟

سطحی نگری در مواجهه با مسائل جزء فرهنگ سیاسی ما گردیده است.این روزها شاید کمتر کسی تأمل کنند که ما برای کی ها سینه چاک می کنیم, برای کی ها فریاد می زنیم و گلو پاره می کنیم و برای پیروزی چه کسی به جان هم می افتیم و یخن پاره می کنیم؟ دیگران رئیس می شوند, معاون می شوند, وزیر می شوند, مدیرکل می شوند, یا مثل مردم هلمند و پکتیا و کنر و ردک, ولایتهای شان ارتقا می یابند, ما از این درگیریها چه چیزی را به دست خواهیم آورد؟ اگر در دوره های گذشته بامیانی ها لیاقت یک وزارت را پیدا نکرد, این بار چه تضمین وجود دارد که حداقل امتیازات نصیب شان خواهد شد؟ یا اینکه متأسفانه بازهم مثل گذشته, بهای ما به جیب کسانی دیگری خواهند رفت,و کسانی ما را به بهای اندک خواهند فروخت و ما هم چنان در حسرت دستیابی به حداقل مطالبات خود باقی خواهیم ماند.

در همین مقطع انتخابات, تعداد از نمایندگان بامیان, برای پیروزی نامزدهای خاص تلاش می کنند و امتیاز می گیرند. مردم بامیان حق دارند از آنها به جد مطالبه نمایند که در گذشته چه کرده اند و برای آینده یامیان چه برنامه دارند و سهم مردم بامیان از پیروزی نامزد مورد حمایت آنها در آینده چه خواهند بود؟ زیرا این افراد, وجهه سیاسی شان را از جیب همین مردم به دست آورده اند.

برچسب‌ها: بامیان, انتخابات
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1393/01/07ساعت 0:39 قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

از جمع 21 سرباز اردوی ملی که در ولسوالی غازی آباد کنر کشته شدند، یکی هم امیر حسین جوان 25 ساله, از ولایت بامیان بود که روز دوشنبه در شهر کابل به خاک سپرده شد.

آغوش مادر امیر حسین غرق در اشک بود و اقارب این جوان کشته شده نیز همراه با مادرش اشک می ریختند.

مادر پیر و سرسفید امیرحسین از همان ساعاتی که از مرگ فرزند اش اطلاع یافته، تسلسل افکارش را از دست داده، پیهم می گرید و می گوید، پسرش برای حفاظت خاک و مردم اش جان خود را از دست داد:

« بچیم خدمت بری دولت کرد، بچیم امروز پیشم صندوق شده آمده، طالب بیخ توکنده شوه، بچیم بریم می گفت که ما گشنه و تشنه مثل چوپان در کوه ها برای خدمت دین و مردم خود هستیم.»

اعضای خانوادهء امیرحسین می گویند که از ولایت بامیان هستند 20 سال می شود که در شهر کابل سکونت دارند.

امیرحسین 4 سال پیش ازدواج کرده بود و حالا از وی یک دختر 8 ماه به نام لیلا به جا مانده است.

درد شکنجه آور مرگ و از دست دادن این جوان، خانم وی را نیز وحشت زده ساخته است.

این زن جوان در حالی که تلخ می گیریست می گفت امیر حسین چند ساعت پیش از کشته شدن اش به وی زنگ زد و گفت که در نوروز رخصتی گرفته و به خانه خواهد آمد:

« چهار سال می شد که شوهرم سرباز بود، آخرین بار ساعت 9 بجه شب شنبه برایم زنگ زد و گفت که در نوروز رخصتی می گیرم و پیشت میآیم، برایم گفت که خرچ خانه را همرایم می آورم تو متوجه دخترم باش حالی همراه دخترکم چی کنم؟»
دوستانی که برای دلجوی این خانوادهء داغ دیده آمده بودند با لحن تند بر رییس جمهور کرزی انتقاد کرده و می گفتند که بخشیدن و رهایی طالبان از زندان بگرام جفا در حق ملت است:

« جوان ها از بین رفتند حالی سر قبر پدر شان میشینند و پادشاهی می کنند؟ خدایا! همه پادشاهی شان زیروزبر شود ! حالی دنیا و پول زمین را چی کنیم؟ بر همه شان لعنت این طفل از یتیم شدن و این زن از بیوه شدن بود؟»

« کدام دل باشد که طاقت کند همه خانواده ها مثل ما در همینطور غم نشسته اند.»


در میان همین فریاد ها قد خمیدهء مادر امیرحسین که پیش از این نیز از بیماری قلبی رنج می برد با دیدن جسد خون آلود پسرجوان اش در تابوت خمیده تر شد و چندین بار از هوش رفت.

در مراسم جنازه امیرحسین سرباز کشته شدهء اردوی ملی از حضور مقامات دولتی به خصوص وزارت دفاع ملی خبری نبود.

جسد این سرباز به کمک شمار اندکی از خویشاوندان و دوستان نزدیک اش از خانه وی که در ارتفاع بلند تپه کارته نو شهر کابل موقعیت دارد، به روی شانه های مردم پائین و به خاک سپرده شد.

این در حالیست که وزیر دفاع افغانستان به روز دوشنبه در مراسم سپردن اجساد 21 سرباز اردوی ملی به خانواده های شان از فراهم نمودن هر نوع امکانات برای انتقال اجساد آنان به خانه های شان تعهد نمود.

در حمله صبح روز یکشنبه که به گفتهء وزارت دفاع افغانستان از سوی صد ها مخالف مسلح داخلی و خارجی بر دو پوستهء عساکر اردوی ملی در ولسوالی غازی آباد کنر انجام شد بیست و یک سرباز اردوی ملی کشته شدند.

به گفته مقامات محلی کنر در این حمله دو تن زخمی شده و مخالفان مسلح هشت سرباز اردوی ملی را نیز با خود بردند.
منبع: رادیو آزادی


برچسب‌ها: مناسبتها
+ نوشته شده در  سه شنبه 1392/12/06ساعت 11:10 قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

آقای سیدمحمدکبیر تابش  چشم دیدهای خود را در زمینه شروع تبیلغات انتخاباتی و چگونگی فعالیت طرفدران نامزدهای ریاست جمهوری در بامیان, چنین نوشته است:
« چشم دیدهای بنده از فضای اتنخاباتی در بامیان
 دیروز کمپاین در بامیان نیز مانند دیگر ولایات شروع گردید.
تیم اشرف غنی بسیار با قدرت تر و منسجمتر از دیگر تیم ها کارش را آغاز نمود.
عکس احمدزی بازار این شهر را رنگین ساخت و طرفدارانش در نوربندقلا طی محفلی رسما دسته جمعی اعلان حمایت نمود و در بهترین جای بامیان(حویلی حاجی مهدی)دفتر گرفتند و طرفدارانش در فضای مجازی نیز با اعتماد بیشتر عمل می نمودند.
تیم داکتر عبدالله فعالیت شان کم رنگ فقط در فضای مجازی عده ای تلاش نمودند تا با نشر عکسهای داکتر حمایت شانرا اعلان نماید.
گل آقا شیرزوی ظاهرا تیم کاری شان در بامیان طرفداران استاد اکبری،فکوری و سناتور جعفری است اما تصمیم شان ظاهرا برای کمپاین و جمع آوری رای زیاد جدی نمی باشند.
طرفداران زلمی رسول در بامیان حامیان اندک خانم سرابیست.شایعات وجود دارد که ناطقی خشکک رییس کمپاین ایشان می باشد.
از دفترهای بقیه کاندیدان و چگونگی فعالیت شان خبری نیست یا حد اقل من اطلاع ندارم.امیدوارم بقیه دوستان نیز چشم دید خویش را بگذارند تا در روشنایی بیشتر قرار بگیریم.».


برچسب‌ها: بامیان, انتخابات
+ نوشته شده در  دوشنبه 1392/11/14ساعت 4:38 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

بر اساس گزارش صفحه دفتر مقام ولایت بامیان از میلاد پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) در این ولایت با حضور والی بامیان، مسئولین ادارات دولتی، نهادهای مدنی، بازاریان و مردم بامیان در مسجد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری تجلیل گردید.

در این مراسم که توسط دفتر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی برگزار شده بود، سخنرانان پیرامون زندگی و اوصاف پیامبر گرامی اسلام و رئیس مذهب تشیع حضرت امام جعفر صادق(ع) و وظایف و مسئولیت هایی که پیروان این دو حضرت دارند به تفصیل صحبت کردند.

لوی پاسوال غلام علی وحدت والی بامیان، که یکی از سخنرانان این محفل بود، میلاد پیامبر بزرگوار اسلام را میلاد نور عنوان کرد و تجلیل از میلاد پیامبر را تجلیل از عدالت، انسانیت، آزادی، خداشناسی و تجلیل از چگونه زیستن خواند و آن را به تمام بشریت، مسلمانان جهان، مردم بامیان و حاضرین تبریک و تهنیت گفت.

والی بامیان در رابطه به رسالت پیامبر و خدمات انسانی که آن حضرت انجام داده گفت: در جامعه عرب آن روز انسان ها به دو دسته تقسیم می شد. انسان های برتر و انسان هایی که از لحاظ منزلت اجتماعی پست، کنیز و غلام محسوب می شدند و کاری را که پیامبر اسلام کرد ارائه یک تعریف جدید از انسان بود، تعریفی که انسانها اولاد یک زن و مرد است و هیچکس بر کسی دیگر فضیلت و برتری ندارند و آنچنان که در قرآن شریف صریح و واضح آمده است: یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائلا لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم و بر مبنای همین آیه مبارکه بود که بلا حبشی سیاه بدون کدام تبعیض و تمایزی بلند می شود و صدای رسای اذان توحید و یک تا پرستی را با گفتن اشهدان لا اله الا الله و اشهد ان محمداً رسول الله از حنجره ی زیبای بلال حبشی سیاه پوست به گوش مسلمین می رسد و مسلمین با صدای بلال جمع می شوند، داخل مسجد می گردند و در کنارهم و بدون تبعیض و طبقه بندی به عبادت می پردازند.

مقام ولایت در رابطه به شرافت و کرامت انسانی که بخش مهمی از رسالت پیامبر اسلام است گفت: انسان اشرف مخلوقات آفریده شده و به عنوان خلیفه خدا در روی زمین قرار گرفته است و به همین دلیل خداوند می فرماید: فتبارک الله احسن الخالقین. این آیه در حقیقت شأن انسان را نشان میدهند و تعریفی است که خداوند از انسان و کرامت و شرافت انسانی دارند که با این تعریف تفاوت های موجود در جامعه عرب آن روز را نفی می کند.والی بامیان پیامبر اسلام را الگو و نمونه برای دیگران خواند که با عملکرد خود، اخلاق و سیرت خود روشی را به جا گذاشتند که امروز به عنوان دستور العمل، مکتب و آئین زندگی و آموزشی برای ما می باشند.

والی بامیان با استناد به آیه مبارکه وَسَخَّر لَکُمُ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ دَآئِبَینَ وَسَخَّرَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ گفت: خداوند تبارک و تعالی زمین، آفتاب، مهتاب، همه و همه را خلق کرده است تا در خدمت انسان باشند و انسانها از آنها استفاده کنند و بهره گرفته شوند، بنا بر این این وظیفه ما است که مطابق دستورات الهی از امکانات و منابع موجود استفاده کنیم، چنانچه پیامبر 1400 سال پیش این نوید را از جانب خداوند ابلاغ کردند و امروز ما شاهد بهر گیری از آفتاب هستیم و این علاوه بر آنچه که طبیعی است و نور می دهند و در رشد نباتات و گیاهان و حیوانات مفید است، برق آفتابی بهره برداری دیگری است که امروز ما عملاً آن را مشاهده می کنیم.

مقام ولایت با بیان گوشه ای از زندگی پیامبر اسلام که خودش کفشهایش را پینه می زد و لباسهایش را وصله می کرد، این عمل پیامبر اسلام را به قصد الگو سازی و فرهنگ سازی برای امت اش عنوان کرد و گفت:پیامبر خدا آنقدر فقیر نبود که قادر به خریدن کفش و یا لباس نباشند، بلکه این کارها را می کرد تا به ما و شما درس بدهند که از امکانات دست داشته ی تان استفاده اعظمی کنید و به آنچه دارید راضی باشید. وقتی نداری و فقیر هستی بجای دزدی و انجام کارهای نا مشروع از کهنه گفشت استفاده کن.

مقام ولایت با توجه به آنچه از زندگی پیامبر اسلام می آموزیم، از مردم بامیان خواست که شما هم مطابق هدایت و اعمال پیامبر گرامی اسلام خود تان را عیار بسازید و بی اندیشید که چه امکانات و منابع در اختیار تان است و چگونه می توانید از آنها برای زندگی بهتر و عزتمندانه تر تان استفاده کنید و بهره بگیرید.

مقام ولایت با توجه به جمعیتی که در بامیان زندگی می کنند مصارفی که تنها در بخش رب و بادنجان رومی در این ولایت صورت می گیرند را بالغ بر 120 میلیون افغانی محاسبه کرد حالانکه تمام منابع تولید و کشت بادنجان رومی در مناطق مختلف بامیان وجود دارند.

همچنان پولی که در بخش خرید جاکت و بنیان در بامیان به مصرف می رسند را بالغ بر 180 میلیون افغانی در سال عنوان کرد و این درحالی است که مردم بامیان پشم گوسفند دارند و می توانند در این قسمت برنامه ریزی داشته باشند و خود تولید کننده باشند و یا حد اقل خود کفا گردند.

در اخیر مقام ولایت بخاطر انکشاف و پیشرفت و تغییر در بامیان از برگزاری سمیناری در آینده ی نزدیک خبر د اد که در این سمینار علما، دانشمندان، نخبگان، جامعه مدنی و تحصیل کردگان بامیان شرکت می کنند تا ضمن شناسائی منابع و فرصت های موجود در بامیان راهکارهای برون رفت از این مشکلات را نیز جستجو کنند و در کنارهم یک برنامه همگانی را طرح و میکانیزم تطبیق همگانی را برای مردم بامیان معرفی نمایند تا در یک خیزش عمومی برای تغییر و پیشرفت و انکشاف دست در دست هم داده و برای بامیان کار کنیم.


برچسب‌ها: مناسبتها, بامیان
+ نوشته شده در  دوشنبه 1392/10/30ساعت 6:26 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

بر اساس گزارش خبرگزاری پژواک از بامیان, انفجارى در نزديکى مجسمه هاى مخروبۀ بودا در شهر باميان به وقوع پيوست.

محمد حسن حبیبی، آمر مطبوعات قوماندانی امنیۀ بامیان به آژانس خبرى پژواک گفت که اين انفجار حوالى ساعت ۹:۳۰ قبل از ظهر امروز رُخ داده و ناشى از سرگلولۀ هاوان بوده که از گذشته ها در زير خاک باقى مانده بود.

وى افزود که هنوز مشخص نيست که اين مرمى چگونه انفجار نموده ، اما معلومات ابتدايى نشان ميدهد که  براثر وارد شدن فشار بوده است.

حبيبى علاوه کرد که   اين  انفجار در نزديکى حوزۀ اول امنيتى شهر باميان صورت گرفته و هيچگونه تلفات و خسارات نداشته ، تيم انجنيرى پوليس بخاطر بررسى واقعه به محل اعزام گرديده است.

آمر مطبوعات قوماندانی امنیۀ بامیان ميگويد: (( اين يک محل غير مسکونى بوده و از لحاظ امنيتى قابل تشويش نيست، اما صداى انفجار مردم را کمى نگران ساخت.))

خبرنگار پژواک از محل رويداد گزارش داد که انفجار در جايى به وقوع پيوسته که در نزديکى آن مجسمه هاى مخروبۀ بودا نيز قرار دارد.

باميان از جملۀ ولايات امن کشور بوده و انفجار دراين ولايت به ندرت صورت ميگيرد.

باميان اولين ولايتى بود که پروسۀ انتقال مسووليت هاى امنيتى از نيروهاى خارجى به نيروهاى افغان در سرطان سال ١٣٩٠ آغاز گرديد.

 برچسب‌ها: حوادث و امنیت بامیان
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1392/10/26ساعت 11:50 قبل از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

 بر اساس گزارش دویچه وله قرار است در ولایت مرکزی افغانستان، بامیان یک مرکز فرهنگی که شامل یک موزیم، کتابخانه و استدیوم ورزشی است، اعمار گردد. یک بخشی از هزینه این پروژه را کشور کوریا جنوبی بدوش گرفته است.

آصف مبلغ معاون والی بامیان میگوید این مرکز فرهنگی با هزینه 20 ملیون دالر ساخته خواهد شد.

قرار است بخش اول با هزینه 5.4 ملیون دالر از کمک های کشور کوریا در بهار سال آینده اعمار گردد.

مبلغ میگوید: «این مرکز تا دو سال آینده تکمیل و به بهره برداری سپرده میشود که تسهیلات لازم را در بخش های فرهنگی و ورزشی مهیا میسازد».

با وجودیکه که گفته می شود ولایت بامیان دارای آثار باستانی زیادی است اما مقامات محلی این ولایت ادعا می کنند که به دلیل نبود موزیمی تمامی آثار باستانی بامیان در انبارها نگهداری میشوند.

حسین احمد پور رئیس اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان از اعمار مرکز فرهنگی بامیان ابراز خورسندی کرده می گوید: «با تکمیل این مرکز تحول بزرگ فرهنگی در بامیان رخ خواهد داد».

او اضافه می کند که به دلیل نبود موزیم در این ولایت صد ها اثر باستانی با ارزش و با قدامت تاریخی، در وضعیت نامناسب نگهداری میشوندولایت بامیان به دلیل داشتن مکان های تاریخی و باستانی شهرت جهانی دارد. به همین دلیل توجه کشور های کمک کننده را نیز به خود جلب کرده و شمار از پروژه ها نیز از جانب همین کشور ها تمویل می گردد.

تندس بودا ، شهر غلغله ، شهر ضحاک و چندین مکان دیگر از ساحات تاریخی این ولایت به حساب می آیند که گفته می شود در حال حاضر با خطر نابودی رو برو هستند. مقام های محلی بامیان با ابراز نگرانی از این بابت و اما امید وارند که با اعمار مرکز فرهنگی این ولایت و موزیمی حد اقل مشکل نگهداری آثار باستانی تا مقداری حل گردد.


برچسب‌ها: بامیان, آثار باستانی
+ نوشته شده در  سه شنبه 1392/10/24ساعت 3:4 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

بر اساس گزارش خبرگزاری پژواک از بامیان,قرار است که يک تيم باستان شناسى هندوستان، به افغانستان آمده و در مورد بازسازى مجسمه هاى مخروبۀ بودا تحقيق نمايد.

رسانه هاى هندى گزارش دادند که اين تيم، مربوط ادارۀ سروى باستان شناسى هندوستان ASI بوده و در آيندۀ نزديک، وارد کابل خواهد شد.

منبع ميگويد که اين تيم؛ شامل دو تن بوده و بررسى ميکند که چگونه مى توانند در بازسازى مجسمه هاى بودا همکارى نمايند. در اجلاس ديروز اين اداره درهند، فيصله شد که يک تيم آنها به افغانستان رفته و مجسمه هاى مخروبۀ بودا را از نزديک ببيند.

آنها نتيجۀ بررسى هاى خود را بعد از برگشت از افغانستان، به ادارۀ مربوطه خود ارايه کرده و درمورد مشوره مى کنند.

دو مجسمه که قدامت١٦٠٠ ساله داشته و از شاهکارهاى زمان بوديزم بودند؛ در زمان حاکميت طالبان (١٠مارچ ٢٠٠١ ميلادى) مطابق ٢٠ حوت ١٣٧٩تحت اين نام که موجوديت بُت به معناى شرک است، در پی حملات متواتر و آتشباری سنگين طالبان، منهدم گرديد. مجسمۀ بزرگ "صلصال" با ارتفاع ٥٥ متر، و مجسمۀ کوچک به نام "شمامه" با ارتفاع ٣٣ متر، در مسير جاده قديمی ابريشم در شمال شهر باميان در دل کوه تراشيده شده بود.

محمد کبير دادرس رييس اطلاعات و فرهنگ باميان ميگويد که نه تنها تيم باستانشناسان هندى، بلکه از هر کشور ديگرى که باشد و در بازسازى مجسمه هاى بودا سرمايه گذارى و همکارى کند، از آن استقبال ميکنند.

وى به آژانس خبرى پژواک گفت که وزير اطلاعات و فرهنگ، در کنفرانس هاى بين المللى همواره گفته که بايد يکى از مجسمه هاى بودا، به شکل قديمى آن بازسازى شود.

دادرس افزود: "بازسازى مجسمه هاى بودا، بر عوايد ملى و افزايش سياحان داخلى و خارجى اثرگذار بوده و هم به نفع کشور و هم به نفع مردم است.

" تيم باستانشناسی (ايکوموس) آلمان، در چند سال اخير توانسته هزاران قطعه از پارچه های تخريب شدۀ بودا را شناسايی و بعد از نمره بندى، در محل مخصوص حفاظت نمايد؛ برخى قطعات جدا شده از پيکره هاى بودا از ٩٠ تا ١٠٠ تُن وزن دارد.

ايکوموس، پنج سال قبل تحکيم بندى محل مجسمه "شمامه" را به هزينۀ سه ميليون دالر آغاز کرد و کار آن، در سال ١٣٩٠ تکميل و زمينه براى امکان بازسازى مجسمه ها فراهم گرديده است.

ساحه تخریب شدۀ بودا در سال ٢٠٠٧ ميلادى نيز درليست میراثهای فرهنگی ملل متحد(يونسکو) قرار گرفته و جاپان، وعدۀ بيش از يکصد ميليون دالر را برای بازسازی پيکره هاى بودا داده است.

رييس اطلاعات و فرهنگ باميان ميگويد که قرار است کار تحکيم بندى مجسمۀ "صلصال" نيز که درزهاى بزرگ پيدا نموده، در سال ١٣٩٣ از طرف يونسکو آغاز شود.

اين درحالى است که وزارت اطلاعات و فرهنگ، در گذشته گفته بود که آنها مخالف نوسازی مجسمه های بودا هستند؛ زیرا نوسازی بودا، قدامت تاریخی آنرا خدشه دار ميسازد و از نگاه هنری نیز قابل پسند نمی باشد.

اين وزارت؛ از کشورهايی که علاقمند بازسازی مجسمه ها می باشند، رسماً خواسته است تا طرح شانرا به وزارت آورده ومشخص کنند که کدام مجسمه قابل ترمیم است و آیا قابل ترمیم میباشد و یا خیر!

در کنفرانس سال ١٣٨٦ که در شهر برلين آلمان با شرکت يونسکوى جاپان، فرانسه و وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان داير شد، تصميم گرفته شد که بايد پيکره هاى بودا در صورتى که پنجاه درصد پارچه ها و مواد فروافتادۀ آن تکميل شده باشد، دوباره به شکل سابق بازسازى گردد.

از سوى ديگر، باستانشناسان در آلمان به اين باوراند که امکان بازسازى مجسمۀ کوچک بودا وجود دارد. پوهنتون مونشن آلمان، به نقل از پروفيسور ايروين ايمرلينگErwin Emmerlingرئيس تيم باستانشناسان آن کشور گفته است که صدها پارچۀ مجسمۀ کوچک بودا، يکجا شده ميتواند تا شکل قبلى خود را دريابد.

اما اين باستانشناس، در مورد بازسازى مجسمۀ بزرگ بودا با درنظرداشت ١٢ متر پهنايى آن، متردد است.

در ابتدا، پلان طورى بود که پيکره هاى بودا، با پرتاب شعاع لايزر دو باره مجسم شوند.

ياماگاتا هنرمند جاپانى در سال١٣٨٥ براى بازسازى پيكره هاى بودا، از جاپانى ها پول جمع ميكرد و تصميم داشت كه تصاوير دو مجسمه را با پرتاب اشعۀ لايزر، در همان جايى که قرار دارند؛ انعکاس بدهد. ياماگاتا گفته بود که تا سى ميليون دالر بودجه را براى پرتاب اشعه لايزر، به عهده گرفته و مردم تا دو سال آينده؛ تصاوير آنرا را در همان مکان قبلى مشاهده خواهند کرد.

اين هنرمند ميخواست سلسله اى از تصاوير را روى صخره هاى تپۀ باميان با چهارده سيستم لايزر بتاباند كه علاوه بر مجسم شدن تصوير دو پيکره، انرژى برق براى مردم محل نيز توليد ميشد.

اما شعاع لايزر، عوارض جانبى در پى خواهد داشت و کشتزارهايى که در مسير شعاع لايزرقرار ميگيرند؛ از بين خواهند رفت. کوهى که دو مسجمه درآنجا قرار دارند، فرسوده شده و به پرندگان و حيوانات نيز ضرر خواهد رسيد


برچسب‌ها: بامیان, آثار باستانی
+ نوشته شده در  یکشنبه 1392/10/22ساعت 12:21 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

از سیزدهمین سالگرد قتل عام مردم یکه ولنگ در 19 جدی سال 1379 توسط رژیم طالبان، طی محفلی با حضور صد ها تن از وارثین شهدا، مقامات حکومت محلی، فعالین حقوق بشری و مدنی و باشنده های ولایت بامیان بزرگداشت به عمل آمد.

در 19 جدی سال 1379 در ولسوالی یکه ولنگ ولایت بامیان در حدود 300 تن از افراد بی گناه و بی دفاع توسط رژیم طالبان به صورت گروهی به شهادت رسیدند.

بر اساس گزارش سایت وحدت نیوز از بامیان محمد صادق علی یار رییس کمیته ی صلح ولایتی بامیان که در این محفل سخن می گفت ضمن تسلیت و اظهار همدردی با وارثین شهدا، در مورد علت و عوامل این قتل دسته جمعی گفت: عمده ترین عواملی که باعث قتل عام مردم ما شده است اندیشه و تفکر برتری طلبی نسبت به یکدیگر به افغانستان بوده که این عمل یک عمل ضداسلامی و انسانی است.

وی همچنان گفت، تمام ما کسانی که امروز حرف از شهدا می زنیم در مقابل آنها مسئول بوده دادخواهی و عمل را باید از خود شروع کنیم.

روح الله فروغ رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان نیز، قتل عام یکه و لنگ را از جمله جنایات علیه بشریت دانسته می گوید، این یک قتل عام هدفمند بوده و باید دولت افغانستان عاملین چنین جنایات علیه بشریت را به پنچه ی قانون بسپارد.

محمد آصف مبلغ معاون والی بامیان نیز که در این مراسم اشتراک نموده بود گفت: بامیان شهدای بی شماری را در دفاع از وطن داده است و در این مقطع از زمان نیز با ایثار و فداکاری در انتخابات پیشروی فعالانه سهم بگیرند.

اما وارثین شهدا با انتقاد از دولت افغانستان مبنی بر اینکه در مورد شهدای 19 جدی هیچ گونه اقدامی را در راستای به محاکمه کشانیدن عاملین این جنایات نکرده بلکه آنان را برادران ناراضی خود خطاب می کند، و نیز آنان از دادخواهان حقوق بشر و جامعه ی جهانی می خواهند تا در این مورد دادخواهی نمایند.

ولسوالی یکه ولنگ تنها منطقه ای در بامیان نیست که در آن چنین قتل عام صورت گرفته است بلکه در اکثر نقاط افغانستان مردم بی دفاع از سوی گروه طالبان به صورت گروهی و دسته جمعی به شهادت رسیده اند.


برچسب‌ها: مناسبتها, بامیان
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1392/10/19ساعت 9:0 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

بر اساس گزارش پایگاه خبری ـ تحلیلی افغان نیوز از بامیان, مرذم بامیان از گرانی قیمت برق در شهر بامیان شکایت دارند. هم اکنون بیش از یکهزارکيلو وات برق سولری (آفتابی) در شهر باميان و اطراف آن توزيع گرديده، اما مردم از قیمت گزاف آن شکایت دارند.

سال گذشته کار نصب پايه ها و لين دوانى برق آفتابى با هزینه ١٥ ميلیون دالر از کمک تيم بازسازى ولايتى(PRT ) نیوزيلاند در بامیان آغاز گرديد.

اين برق از سه ماه بدينسو از طريق چند استيشن به منازل مسکونى و دکانها جریان پيدا کرده است.در هر یک از این استیشن ها جنراتور نیز فعال گردیده و در صورتى که برق آفتابی به اثر ابری بودن هوا جریان پیدا نکند از برق جنراتور استفاده میگردد.این برق فعلاً برای مشترکین در حال توزیع است.

اما شهروندان بامیان،قیمت برق را گزاف خوانده و خواستار پايين آمدن آن از دولت هستند.

غلام سخی یکی از شهريان بامیان می گوید: برق مسکونی فی کیلووات ١٦ افغانی است در حالیکه در دیگر ولایات یک ونیم افغانی می باشد .

وی افزود باوجودى که برق کابل از ترکمنستان تمديد يافته، اما قیمتش پایین است و برق بامیان از آفتاب خود بامیان است، اما با قیمت گزاف بالای مردم به فروش می رسد .

حیدر علی احمدی عضو شوراى ولایتی بامیان مي گويد: آنها موضوع قيمت بودن برق را بارها در جلسات اداری ولایت مطرح نموده، اما به نتیجۀ نهايی نرسيده اند.

وی علاوه کرد که ابتدا قیمت برق مسکونی٤٠ افغانی بود ، ولى با پافشاری شوراى ولایتی به ١٦ افغانی رسید واین هم برای مردم بسیار سنگین است .

احمدی گفت شورای ولایتی همیشه در پیشنهادات خود مطرح کرده که بامیان ظرفیت برق آبی را در همه مناطق خود دارد وباید بند برق های آبی ساخته شود.

لوی پاسوال غلام علی وحدت والی بامیان مي گويد: در مورد قیمت برق مسوولین برشنا گفته اند که اداره محلی همراه با شوراى ولایتی باميان در بارۀ قیمت برق تصمیم بگیرند.

وی افزود که قیمت برق زیاد است،اما استدلالى که مسوولین برق دارند این است که برق آفتابى استهلاک زیاد دارد و از همين جهت کيلو وات آن قيمت است.

انجنير مرتضی ریيس برق بامیان مي گويد: برق آفتابى استهلاک سامان آلات دارد واگر قیمت کمتر از این محاسبه شود در سالهای آینده برق بی بودجه خواهد ماند ووسایل استهلاک شده خریداری نمی شود.

وی گفت که تا هنوز آنها برای ٩٠٠ خانواده برق شبانه روزی توزیع کرده اند وتا سه هزار خانواده ظرفیت موجود است تا برای شان برق توزیع گردد.

رييس برق باميان علاوه کرد که براى حدود ٤٠٠ دکان نيز برق آفتابى توزيع گرديده است.

اما مردم مي گويند: حدود ١٠ هزار خانواده و دکان در شهر و اطراف آن وجود دارد و نه تنها که برق گران است، بلکه ظرفيت برق دادن به تمام دکان ها و خانواده ها را ندارد و هنوز هم تعداد زياد خانواده ها از هريکين استفاده مى کنند.

در سالهاى گذشته، بخاطر نبود برق چندبار تظاهرات صورت گرفته ومردم يک هريکين بزرگ را در چوک باميان در اعتراض به بى برقى نصب نموده اند که اين چوک بنام هريکين ياد ميشود.مردم يک هريکين را به رسم تحفه به محمد اسماعیل وزیر سابق انرژی وآب نيز فرستاده بودند.

این تظاهرات باعث شد که تیم بازسازی ولایتی نیوزيلاند(زيلاند جديد) که امسال باميان را ترک نموده، ضرورت های اولیه مردم را درک کرده وبه دنبال آن طرح برق آفتابی را تطبیق نمايد که با جریان این برق بازهم مردم از قیمت گزاف آن شکايت دارند.

کار تمديد برق آفتابی در ماه ميزان سال گذشته توسط محمد کریم خلیلی معاون دوم ریيس جمهور در شهر باميان افتتاح شد که در مجموع ١٢٥٠ دستگاه سولر نصب گرديده و کار لين دوانى آن به منازل و دکانها جريان دارد.


برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  جمعه 1392/09/29ساعت 6:3 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

1. چند سالی است که هر از گاهی شاهد فراغت جمع از عزیزان ما در دانشگاه بامیان هستیم. بر اساس گزارش ها از بامیان دیروز نیز تعداد360تن از دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه مراسم فارغ التحصیلی شان را جشن گرفتند.خوشحال از این که دیگر از خاک بامیان برای دفن اجساد کشته شدگان  استفاده نمی شوند و امروز در این سرزمین, بهار جوان و دانش قد علم کرده است. با این هم, نباید فراموش کرد که سنگ بنایی اولیه ی این دانشگاه, در واقع از استخوانهای عزیزان ,و آب و گِل آن از گوشت و خون جوانان و دلیرمردانی هست که در بدترین شرائط ممکن از مرزهای بامیان و هزارجات به دفاع بر خواستند و از تأسیس این دانشگاه پاسداری و حمایت نمودند. آنان که دیروز سلاح به دست گرفتند تا فرصت قلم زدن امروز را برای جوانان ما به وجود آورند.

یقیناً اگر دانشگاه بامیان در دوران مقاومت تأسیس نشده بود, امروز مردم ما برای جشن فراغت عزیزان شان به تخار, قندوز و پروان یا جلال آباد, کنر و لغمان می رفتند و یا هم شاید اصلا شاهد چنین شکوه و عظمت برای فرزندان شان نبودند؛ چنان که در تاریخ گذشته ی خویش شاهد نبودیم. گرچه گفته اند که جنگ در ذات خویش همیشه مذموم و نامقدس است و آثاری جز ویرانگری ندارد, اما برای دوران مقاومت اگر هیچ آثار خیری قائل نباشیم , حداقل همین یک اثر را باید قدر بدانیم.

2.   علم و دانش مرز نمی شناسد؛ فراغت از یک مقطع تحصیلی به معنای محدودیت در قدرت و امکانات دولت است؛ نه به معنای محدودیت در قدرت اراده, نه مرز برای تفکر و اندیشه, نه حد معین از خدمت برای کشور, جامعه و هم نوعان انسان. همه باید بدانیم و میدانیم که قبولي در كنكور، ورود به دانشگاه, فراغت از يك مقطع تحصیلی در عین حال که پیمودن یک گام به سوی موفقيت است, اما هیچکدام در زندگی هدف نيست و نباید هدف قرار گیرد؛ بلكه هدف رشد علمی و اعتلاي فرهنگي کشور و جبران عقب ماندگي هاي تاریخی جامعه, و مقصد کم کردن فاصله با قافله ی تمدن بشری و درنهایت تأمین یک زندگی سعادتمند و انسانی است.

3. وقت ما هرروز شاهد نوآوري هاي علمي، رشد تکنولوژی و فناورهاي جدید و ثبت اختراعات ناشی از تحقیقات و پژوهش در دانشگاه هاي جهان, حتی کشورهای همسایه و پیرامون خود هستیم, اما می بنیم که دردانشگاه هاي کشور ما تحقيق وپژوهش که محور توسعه ی علمی هر کشور است, در حد بسیار ابتداي آن هنوز برای دانشجویان و خیلی از استادان ما نامفهوم و ناشناخته است, تاچه رسد به عرضه ی پژوهش و تحقیقات با رویکرد علمي و استانداردهای جهانی،در صورت تداوم این روند هیچ چشم انداز روشن را فراروی دانشگاه ها و افق جدیدی را فراروی دانشجویان کشور نمی توان دید.

4. به امید روز که دانشگاه های ما به دور از سایه تعصب و تبعیض, تبدیل به محیط علمی و مکان برای اعتلای فرهنگی کشور گردیده و دانشجویان ما با کوله باری از دانش وارد عرصه خدمت به جامعه گردد.

با این همه فراغت جمع از دوستان و عزیزان در دانشگاه بامیان, نويد بخش فرداي روشن و آهنگ حرکت به سوی یک زندگي سعادت مند خواهد بود. این جشن فراغت برای عزیزان, خانواده های شان و جامعه ی علمی کشور مبارکباد!برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  یکشنبه 1392/09/24ساعت 2:15 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

 

بر اساس گزارش خبرگزاری پژواک از بامیان قيمت کچالو در کابل،قیمت هر سیر(هفت کیلو) کچالو طی ١٠ روز گذشته، از ١٠٠ افغانی به ٢٤٠ افغانی افزایش یافته است.

 مجید قرار سخنگوی وزارت زراعت، به آژانس خبری پژواک گفت که دلایل متعددی در بروز این وضعیت نقش داشته؛ اما این امیدواری وجود دارد که قیمت آن به زودی کاهش یابد. وی گفت: "بیشتر کچالوی مورد نیاز کابل و دیگر ولایات همجوار، از بامیان تامین می شود؛ اما به دلیل جنگ و ناامنی در درۀ غوربند، کچالو کمتر به کابل انتقال می بابد و بخش قابل توجهى از تولید امسال ذخیره شده است." افزون براین، قرار از ازدیاد کارخانه های تولید چپس نیز به عنوان یکی دیگر ازعوامل افزایش قیمت این محصول نام برد.

بر پایۀ معلومات وی، در حال حاضر بیش از ١٥٠٠ ذخیرگاه کچالو که درهر کدام بین ٥ تا ١٠ تن کچالو وجود دارد، در بامیان وجود دارد.

 سخنگوی وزارت زراعت گفت: "دهقانان نمی توانند به خاطر نیازمندی های مالی خود، به مدت زیادی کچالو را نگهدارند و امیدواریم با بهبود امنیت راه، مقدار بیشتر کچالو به کابل انتقال يابد."

 اشرف ٤٩ساله، دکاندار در جاده هشتم تایمنی، به پژواک گفت که قیمت هر سیر کچالوى بامیان، از ١٠٠ افغانی در دو هفتۀ گذشته، به ٢٤٠ افغانی رسیده است. اما وی گفت که این افزایش ناگهانی قیمت، سبب شده است که فروش کچالو نیز کمتر شود.

 محمد نظر باشنده تایمنی که برای خرید کچالو به این دکان آمده بود نیز گفت که با این قیمت کنونی کچالو، ترجیح می دهد گوشت بخرد.

محمد آصف رحیمی وزیر زراعت در ابتدای ماه میزان، به پژواک گفته بود که بامیان در سال جاری، با تولید ٢٧٠ هزار تن کچالو، نصف حاصل کچالوی کشور را داشته است. میزان صادرات کچالو از بامیان در سال جاری مشخص نشده؛ اما به گفتۀ وزیر زراعت، سال گذشته مقدار قابل توجهى از آن، به تاجکستان و ترکمنستان صادر گردید.


برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  یکشنبه 1392/08/12ساعت 7:59 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

سفیر جمهوری کوریا و هیئات همراه شان از اداره پناهنده گان سازمان ملل متحد (UNHCR ) و دفتر یونیسکو به روز سه شنبه ٧ عقرب ۱۳٩٢ برابر با 29 اکتوبر 2013 با معاون صاحب مقام محترم ولایت بامیان دیدار به عمل آورد.

معاون مقام محترم ولایت بامیان، اقای محمد آصف مبلغ، طی نشست رسمی با آقای چا یانگ چیول (Cha Young-cheol) سفیر کوریای جنوبی، پیرامون همکاری ها و مساعدت های بلاعوض دولت جمهوری کوریا در عرصه های مختلف از جمله عودت و اسکان مهاجرین و رشد صنعت توریزم در بامیان بحث و گفتگو نمودند. 

در این دیدار، معاون صاحب ولایت با تشریح وضیعت عمومی، پیرامون دست آورد ها، انکشافات و پیشرفت ها، همچنان از منابع موجود و فرصت های خوب باز سازی و انکشاف در ولایت بامیان صحبت نمودند. آقای مبلغ ضمن یاد آوری از مشکلات جدی در سکتور های صحت، معارف، زراعت و ... از همکاری های خوب و بلاعوض دولت کوریا در گذشته ابراز قدردانی نموده و خواستار توجه بیشتر دولت مذکور به پروسه انکشاف در کشور بالخصوص در ولایت بامیان گردیدند.

ایشان همینگونه از سهم گیری دولت و مردم کوریا در بازسازی های که در این ولایت صورت گرفته است، از جمله قیر ریزی سرک بامیان-یکاولنگ با کیفت عالی اظهار قدر دانی نمودند. در بخش دیگری از سخنان شان، به منظور رشد توریزم، معاون صاحب ولایت ضمن اطمینان کامل از امنیت ولایت بامیان، خواستار تشویق شهروندان کوریا به باز دید از محلات تاریخی و دیدنی این ولایت شدند.

آقای چا، به نمایندگی از کشور مطبوع شان، از تداوم همکاری های 4.5 میلیون دلاری در عرصه توریزم در ولایت بامیان و 18 میلیون دلار برای مدت سه سال در سه ولایت کشور، از جمله بامیان، در عرصه کمک به پروسه عودت و اسکان مجدد مهاجرین وعده همکاری دادند. به نقل از: صفحه فیسبوک دفتر مقام ولایت


برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1392/08/08ساعت 3:40 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

با سفر ارغندیوال وزیر اقتصاد به بامیان, پروژه برق آفتابی/ سولری در این شهر افتتاح گردید.

عبدالرحمن احمدی سخنگوی والی بامیان به رادیو آزادی گفتi که با افتتاح این پروژه دوهزار و پنج صد تن در این ولایت از نعمت برق مستفید می شوند.

آقای احمدی می گوید که این پروژه به هزینه چهارده میلیون دالر امریکایی به کمک کشور نیوزلند ایجاد شده است.
دیروز در شبکه های اجتماعی مطرح شده بود که قرار است استادخلیلی معاون رئیس جمهور به بامیان سفر کند. اما امروز معلوم گردید که آقای دکتر بصیر مسئول دفتر معاون رئیس جمهور, آقای ارغندیوال را در این سفر همراهی می کند. تعدادی نیز این سفر و افتتاح این پروژه را یک برنامه انتخاباتی تلقی نموده اند.
از سوی دیگر با افتتاح این پروژه, جنجال بر سر برداشتن "الیکین" که نماد اعتراض بامیانی ها به کمبود برق در بامیان بود نیز آغاز یافته است. تصاویر منتشره در صفحات فیسبوک خیلی از بامیانی ها نشان می داد که یک شب پیش از سفر وزیر اقتصاد به بامیان, شرکت برشنا تابلوهای ها را با عنوان" برشنا" در این چوک نصب کرده بود تا نام این چوک به "چوک برشنا" تغییر یابد, اما صبح امروز تعداد پنج نفر با عنوان" فعالین مدنی" این تابلوها را از جاکنده و به رسم اعتراض در پیش دفتر آقای خلیلی گذاشتند. در جریان افتتاح برق آفتابی, رئیس شرکت برشنا وعده داده است که در صورت برداشتن الیکین از این چوک, دو پروژه دیگری را نیز در بامیان راه اندازی خواهد کرد. آقای بصیر مسئول دفتر آقای خلیلی نیز گفته است که با افتتاح برق افتابی در بامیان, دیگر چوک الیکین معنایی ندارد. با این حال, تعدادی با عنوان فعالین مدنی بامیان اصرار دارند که این الیکین به عنوان نماد اعتراض بامیانی ها در مقابل حکومت باید سر جایش باقی بماند.


برچسب‌ها: بامیان
+ نوشته شده در  شنبه 1392/08/04ساعت 8:9 بعد از ظهر  توسط عبدالعلیم برهانی بامیانی  | 

مطالب قدیمی‌تر